- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Turismul medical extern din Marea Britanie valoreaza 60 de mil. lire sterline

18 Apr, 13:32 • Redactia DailyBusiness
Turismul medical extern din Marea Britanie este o piata de 60 de mil. de lire (88,4 mil. euro) pe an, din ce in ce mai multi britanici plecand in vacante de sanatate in strainatate pentru a scapa de listele de asteptare si de preturile mari din Marea Britanie, potrivit statisticilor companiei de cerecetare a pietei Mintel.
Turismul medical extern din Marea Britanie valoreaza 60 de mil. lire sterline

Cererea pentru turismul medical a fost initial hranita de interesul crescut fata de chirurgia estetica, care este mai ieftina in strainatate, a declarat Richard Cope, analistul departamentului de turism al Mintel adaugand insa ca, in prezent, turismul medical acopera pana si operatiile stomatologice si oftalmologice.

Un sfert dintre britanici iau in considerare petrecerea perioadei de convalescenta in afara tarii si 12% se gandesc sa se opereze in strainatatea din cauza preturilor mai mici, conform raportului Mintel, „Health and Wellness Holidays”, citat de presa britanica.

Pe langa turismul medical, britanicii au mai cheltuit, in 2006, aproximativ 25 de milioane de lire (36,8 mil. euro) pentru yoga, tratamente de infrumusetare si vizite la centre spa din strainatate.

Valoarea vacantelor similare petrecute in Marea Britanie a ajuns, in 2006, la 50 de milioane de lire (73,7 mil. euro).

Intreaga piata de turism medical si de infrumusetare, incluzand turismul extern se va mari cu 150% pana in 2011, conform analistilor Mintel.

In total, valoarea vacantelor de sanatate si infrumusetare din Marea Britanie si strainatate a ajuns la 135 de milioane de lire (199 mil. euro) in 2006.

Britanicii au avut 205.000 de vacante de sanatate si infrumusetare anul trecut. Aici sunt incluse vizitele la centre spa, tratamentele cosmetice si alte proceduri medicale.

Richard Cope, analistul de turism al Mintel a explicat ca britanicii prefera in locul vacantelor obisnuite cu vizite de obiective turistice si plimbari, vacante petrecute in centre de spa sau vacante medicale de chirurgie estetica si stomatologie.

„Chiar daca este o piata de nisa, vacantele de sanatate si infrumusetare tind sa devina o afacere profitabile”, a adaugat Cope.

Britanicii calatoresc in special in Turcia, Tunisia, Spania, Polonia si Asia pentru tratamente medicale sau de infrumusetare.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...