- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Vizitele turistilor romani in strainatate au scazut cu 6,6% in primele doua luni

04 Apr, 10:12 • Redactia DailyBusiness
Plecarile vizitatorilor romani in strainatate, inregistrate la punctele de frontiera, au fost in primele doua luni din 2011 de 1,53 milioane, in scadere cu 6,6%, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, conform datelor Institutului National de Statistica (INS).
Vizitele turistilor romani in strainatate au scazut cu 6,6% in primele doua luni

Mijloacele de transport rutier au fost cele mai utilizate de vizitatorii romani pentru plecarile in strainatate, reprezentand 71,8% din numarul total de plecari.

In acelasi timp, sosirile vizitatorilor straini in Romania, inregistrate la punctele de frontiera, au fost de 878.300, in scadere cu 2,1% fata de perioada similara a anului precedent.

Cei mai multi vizitatori straini provin din tari situate in Europa (95,6%). Din statele Uniunii Europene s-au inregistrat 58,7% din totalul sosirilor vizitatorilor straini in Romania. Dintre statele Uniunii Europene cele mai multe sosiri s-au inregistrat din Ungaria (37,1%), Bulgaria ( 22%), Italia (8,5%), Germania (7,5%) si Austria (3,9%).

Sosirile inregistrate in structurile de primire turistica in intervalul ianuarie-februarie au insumat 716.700, mai mult cu 13,8% fata de aceeasi perioada din 2010.

Sosirile turistilor romani in structurile de primire turistica cu functiuni de cazare au reprezentat 79% din numarul total de sosiri, in timp ce turistii straini au reprezentat 21%, ponderi apropiate de cele din primele 2 luni din 2010.

Sosirile in hoteluri detin o pondere de 76% din totalul sosirilor in structurile de primire turistica cu functiuni de cazare, in crestere cu 13,6% fata de perioada ianuarie-februarie 2010.

Innoptarile inregistrate in structurile de primire turistica in primele doua luni din 2011 au insumat 1,45 milioane, in crestere cu 13,9%.

Innoptarile turistilor romani in structurile de primire turistica cu functiuni de cazare au reprezentat 78,6% din numarul total de innoptari, in timp ce innoptarile turistilor straini au reprezentat 21,4%.

Indicele de utilizare neta a locurilor de cazare a fost in intervalul ianuarie-februarie 2011 de 17,8% pe total structuri de cazare turistica, in crestere cu 1,5 puncte procentuale fata de aceeasi perioada a anului trecut.

Indici mai mari de utilizare a locurilor de cazare s-au inregistrat la hoteluri (20,7%) si la moteluri (14,7%).

In luna februarie 2011, comparativ cu luna corespunzatoare din anul precedent, atat sosirile, cat si innoptarile in structurile de primire turistica cu functiuni de cazare, au inregistrat o crestere cu 14,1%, respectiv, cu 16,2%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin