Val de proteste în jurul Parlamentului. Angajații din primării și din administrația centrală „refuză să mai fie folosiți ca ținte electorale”
Angajații din primării și din administrația centrală revin în stradă pentru a protesta față de primul pachet de tăieri bugetare. Protestul este programat între orele 14:30 și 18:00, în jurul Palatului Parlamentului. Sindicaliștii anunță participarea funcționarilor din administrația publică locală și centrală, inclusiv din București, Vrancea, Dâmbovița, Ministerul Dezvoltării și INS. În paralel, oamenii strâng și semnături ca să declanșeze greva generală a administrației publice.