- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

CSA: Piata de asigurari s-a redus cu 5,7% in 2010

24 Feb, 10:10 • adrian.mihaltianu
Companiile de asigurari au inregistrat in 2010 prime brute subscrie in valoare totala de 8,364 mld. lei, in scadere cu 5,7% fata de anul precedent, potrivit datelor anuntate joi de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA).
CSA: Piata de asigurari s-a redus cu 5,7% in 2010

Pe segmentul asigurarilor generale au fost subscrise prime in valoare de 6,698 mld. lei, mai putin cu 7,5% fata de 2009, iar pe segmentul asigurarilor de viata, companiile au inregistrat prime de 1,666 mld. lei, in crestere cu 2,32%.

Anul trecut, asiguratorii au platit despagubiri de 5,44 miliarde de lei, in scadere cu 7,18% fata de anul anterior.

Defalcat, companiile de asigurari generale au platit daune in valoare de 4,755 mld. lei, mai putin cu 8,34% fata de 2009, iar pe asigurarile de viata, indemnizatiile brute platite si sume platite pentru maturitati si rascumparari, au totalizat 684,19 mil. lei, in crestere cu 1,73%.

„Spre deosebire de alte piete, piata romaneasca este dependenta de asigurarile auto intr-o procent mare, peste 60% din subscrieri provenind din asigurari auto. In consecinta, scaderea vanzarilor si a leasingului auto a avut ca efect scaderea asigurarilor auto de tip Casco (-25,12%). Ponderea Casco in total asigurari generale a scazut astfel de la 46%, in 2009, la 37,2% in 2010″, conform datelor CSA.

Pe clasa de RCA s-a inregistrat o crestere cu 11,26% a primelor subscrise, ca efect a evolutiei crescatoare din primele noua luni ale anului. Astfel, ponderea clasei de asigurari de raspundere civila auto in total asigurari generale a urcat de la 31,1%, in 2009, la 37,4% anul trecut.

Asigurarile de incendiu si calamitati naturale au avansat cu 3,9%, evolutie care majorat ponderea acestora pana la 14,5%.

De asemenea, se observa o tendinta crescatoare a primelor subscrise pe clasele de: asigurari de raspundere civila generala (+7,38%), asigurari de garantii (+121,62%), desi ponderile detinute de fiecare clasa dintre acestea sunt nesemnificative (maxim 2%).

„Dupa cum se observa, activitatea de subscriere a inceput sa fie afectata odata cu declansarea crizei, moment pana la care evolua pe un trend puternic crescator. Odata cu imbunatatirea contextului economico-social, ne asteptam la o revenire a cresterii”, a spus Angela Toncescu, presedintele CSA.

In 2010, avansul asigurarilor de viata a fost sustinut politele unit-linked (cu componenta investitionala), care au crescut cu 9,18% comparativ cu anul precedent.

„Anticipam ca aceste forme de asigurari sa continue sa genereze o influenta pozitiva in perioada urmatoare”, a precizat Angela Toncescu.

„Rascumpararile pe asigurarile de viata au intrat pe un trend negativ, scaderea fata de 2009 fiind de 5,3%, la 401,97 milioane de lei”, a spus presedintele CSA.

Anul trecut asiguratorii au reusit sa creasca rezervele tehnice cu 3,3% si sa le acopere cu active admise intr-un procent similar cu cel din anul precedent.

„Rezerve tehnice insumeaza 11,18 miliarde de lei, iar activele admise sa acopere rezervele s-au ridicat la 13,19 miliarde de lei, cu 3% mai mult fata de 2009”, conform CSA.

Angela Toncescu a mai precizat ca activele bilantiere ale societatilor de asigurare reprezinta 3,3% din produsul intern brut (de 511,58 mld. lei, conform Comisiei Nationale de Prognoza). Acest procent se mentine comparativ cu anul anterior, in pofida scaderii activitatii de subscriere, pe de o parte, si a cresterii PIB luat in considerare, pe de alta parte.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
NATO desfășoară o nouă baterie Patriot în Turcia după lansările de rachete din Iran
NATO desfășoară o nouă baterie Patriot în Turcia după lansările de rachete din Iran
Trei sferturi dintre români consideră traficul nesigur și susțin suspendarea permisului pentru neplata amenzilor
Trei sferturi dintre români consideră traficul nesigur și susțin suspendarea permisului pentru neplata ...
PSD cere din nou schimbarea premierului Bolojan și amenință cu ieșirea de la guvernare
PSD cere din nou schimbarea premierului Bolojan și amenință cu ieșirea de la guvernare
România extinde infrastructura de reciclare. 5.000 de insule ecologice digitalizate până în august
România extinde infrastructura de reciclare. 5.000 de insule ecologice digitalizate până în august
Bugetul MAE pe 2026, aprobat în Parlament. Cheltuieli mai mici, dar angajamente în creștere
Bugetul MAE pe 2026, aprobat în Parlament. Cheltuieli mai mici, dar angajamente în creștere
Carburanții ating prețuri record. Benzina și motorina se apropie de 10 lei pe litru
Carburanții ating prețuri record. Benzina și motorina se apropie de 10 lei pe litru
Comisia Europeană reanalizează reforma pensiilor magistraților. România așteaptă decizia privind fondurile PNRR
Comisia Europeană reanalizează reforma pensiilor magistraților. România așteaptă decizia privind ...
MApN: Două avioane F-16 au fost ridicate pentru monitorizarea unei drone detectate lângă spațiul aerian român
MApN: Două avioane F-16 au fost ridicate pentru monitorizarea unei drone detectate lângă spațiul ...
Nicușor Dan se va întâlni cu șeful NATO, Mark Rutte, pentru discuții privind securitatea regională
Nicușor Dan se va întâlni cu șeful NATO, Mark Rutte, pentru discuții privind securitatea regională
Macron: „Noi nu suntem parte a conflictului, prin urmare Franța nu va participa niciodată la operațiuni pentru deschiderea sau eliberarea Strâmtorii Ormuz, în actualul context”
Macron: „Noi nu suntem parte a conflictului, prin urmare Franța nu va participa niciodată la operațiuni ...
Donald Trump susține că americanii „nu mai au nevoie” de NATO. Mesaj pentru țările care nu ajută SUA în războiul cu Iran
Donald Trump susține că americanii „nu mai au nevoie” de NATO. Mesaj pentru țările care nu ajută ...
Traian Băsescu: „Nu avem o garanție în momentul de față că va fi pace, că România nu va fi afectată”
Traian Băsescu: „Nu avem o garanție în momentul de față că va fi pace, că România nu va fi afectată”
ANPC a aplicat amenzi de peste 1,49 milioane lei la benzinării și în unitățile comerciale alimentare și nealimentare
ANPC a aplicat amenzi de peste 1,49 milioane lei la benzinării și în unitățile comerciale alimentare ...
Directorul Centrului Național de Contraterorism al administrației Trump își dă demisia în semn de protest față de războiul din Iran
Directorul Centrului Național de Contraterorism al administrației Trump își dă demisia în semn ...
Nicușor Dan a donat sânge la Cotroceni și atrage atenția asupra crizei din sistemul medical
Nicușor Dan a donat sânge la Cotroceni și atrage atenția asupra crizei din sistemul medical
Datoria guvernamentală a urcat la 1.138 mld. lei în decembrie 2025, echivalentul a 59,6% din PIB
Datoria guvernamentală a urcat la 1.138 mld. lei în decembrie 2025, echivalentul a 59,6% din PIB
Trump afirmă că SUA vor avea „onoarea de a prelua Cuba”
Trump afirmă că SUA vor avea „onoarea de a prelua Cuba”
Bugetul Ministerului Mediului pentru 2026, avizat în Parlament: 5,9 miliarde lei, fără amendamente acceptate
Bugetul Ministerului Mediului pentru 2026, avizat în Parlament: 5,9 miliarde lei, fără amendamente ...