În Suedia, bugetul apărării va crește anul viitor la 16 miliarde de euro (175 de miliarde de coroane), ceea ce reprezintă o majorare de 2,4 miliarde de euro (26,6 miliarde de coroane), respectiv de 18% față de anul curent și îl va aduce la 2,8% din produsul intern brut (PIB). Această decizie marchează primul pas către atingerea țintei NATO de 3,5% din PIB pentru cheltuielile de apărare.
„Acum facem următorul pas important pentru înzestrarea apărării suedeze”, a declarat Kristersson într-o conferință de presă, sprijinit de reprezentanții coaliției de dreapta și ministrul Apărării, Pål Jonsson.
Citește și: Santinela Estică a NATO se întărește. Ce țară a trimis elicoptere militare
Prim-ministrul Ulf Kristersson a început conferința afirmând că dronele rusești au încălcat în mod deliberat spațiul aerian polonez săptămâna trecută.
„Este important să spunem acest lucru, pentru că s-a întâmplat extrem de aproape de Suedia”, a spus el, citat de SVT Nyheter.
Kristersson a precizat că, odată cu această decizie, bugetul apărării a crescut cu 100 de miliarde de coroane din 2022 până acum. „Nu există precedent, cu excepția celor mai grave perioade ale Războiului Rece”, a afirmat el.
O parte din fonduri va fi obținută prin împrumuturi. Creșterea bugetului înseamnă că, anul viitor, cheltuielile pentru apărare vor ajunge la 2,8% din PIB, reprezentând un prim pas pentru atingerea obiectivului NATO de 3,5% din PIB pentru apărare.
9,7 miliarde de coroane (0,89 miliarde euro ) vor fi alocate pentru activități operaționale și investiții în domenii precum instruirea, exercițiile militare și participarea la misiuni NATO. Suma va sprijini, de asemenea, recrutarea și păstrarea personalului-cheie în armată.
O investiție specială de 36,6 milioane euro (400 de milioane de coroane) va fi destinată creșterii indemnizației zilnice pentru militarii în termen și pentru candidații la funcții de ofițeri: de la 146 la 200 de coroane pe zi pentru militarii în termen și de la 175 la 240 de coroane pe zi pentru aspiranții la ofițeri.
„Această majorare a indemnizațiilor este prima de la reintroducerea serviciului militar obligatoriu”, a declarat Jimmie Åkesson (SD).
Alocațiile pentru materii prime și infrastructură vor crește cu 1,1 miliard euro (12 miliarde de coroane) față de 2025. Acest lucru va include achiziții noi de sisteme de apărare antiaeriană, artilerie cu rachete, muniție și vehicule blindate pentru armată, nave de luptă pentru marină și avioane tactice de transport pentru forțele aeriene.
„Războiul din Ucraina arată necesitatea de a avea atât echipamente tehnic avansate, cât și cantități suficiente de materiale, cum ar fi muniția”, a declarat ministrul Energiei, Ebba Busch (KD).
În 2025, Apărarea este așteptată să facă achiziții în valoare totală de 7,33 miliarde euro (80 de miliarde de coroane).
Ministrul Energiei, Ebba Busch, a evidențiat încălcările recente ale spațiului aerian de către Rusia în Polonia și România ca motive esențiale pentru creșterea investițiilor în apărare, avertizând că incidente similare ar putea avea loc și în Suedia.
„Trebuie să fim pregătiți și să avem capacitatea necesară de a face față acestei situații”, a spus ea.
Întregul buget de toamnă va fi prezentat pe 22 septembrie.
Citește și: Tânăr de 19 ani, bătut și arestat după ce a vandalizat memorialului lui Charlie Kirk