Nicușor Dan transmite că a participat la o reuniune extraordinară a Consiliului European, unde discuțiile s-au concentrat pe evoluțiile recente ale Procesului de Pace pentru Ucraina și pe reafirmarea sprijinului ferm al UE pentru Kiev.
„Astăzi am participat la o reuniune extraordinară #EUCO, foarte utilă și mult așteptată, convocată de președintele Costa. Am făcut un schimb de opinii și evaluări privind cele mai recente evoluții legate de Procesul de Pace pentru Ucraina.
Noi, europenii, vom rămâne uniți și ne-am reafirmat sprijinul puternic al UE pentru Ucraina. De asemenea, am subliniat astăzi că UE aduce valoare adăugată în definirea și implementarea Procesului de Pace pentru Ucraina.”, spune Dan.
„Am accentuat, în intervenția mea, că trebuie să găsim soluții pentru continuarea și consolidarea sprijinului nostru pentru Ucraina, prin măsuri concrete.”
Nicușor Dan a atras atenția și asupra dimensiunii regionale a conflictului, subliniind că stabilitatea Republicii Moldova și a întregii zone este strâns legată de securitatea Ucrainei. „Am mai subliniat că există o legătură directă între securitatea Ucrainei și cea a Republicii Moldova și a regiunii în ansamblu și că discuțiile actuale privind pacea trebuie să țină cont de acest aspect”, a spus Nicușor Dan.
Nicușor Dan a participat, luni, în format videoconferință, la Reuniunea informală a liderilor UE privind Ucraina.
„Întâlnirea de ieri de la Geneva dintre Statele Unite, Ucraina, instituțiile UE și reprezentanți europeni a marcat un progres semnificativ”, a declarat președintele Consiliului European, Antonio Costa.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/11/antonio-costa.jpg)
„Statele Unite și Ucraina ne-au informat că discuțiile au fost constructive și că s-au înregistrat progrese pe mai multe subiecte. Salutăm acest pas înainte. Unele probleme rămân de rezolvat, dar direcția este una pozitivă.”
„Lăudăm eforturile depuse de președinții Zelenski și Trump și de echipele acestora.”
„Este, de asemenea, evident că aspectele care privesc direct UE, precum sancțiunile, extinderea sau activele imobilizate, necesită implicarea deplină și decizia Uniunii Europene.”
„Suntem pregătiți să continuăm să sprijinim acest proces, lucrând îndeaproape în cadrul Uniunii Europene și în strânsă coordonare cu Ucraina, Statele Unite și NATO.”
„Ce contează acum este să avansăm ca parteneri, uniți de obiectivul nostru comun: să oprim acest război, să oprim uciderea oamenilor și să oprim acest război de agresiune împotriva Ucrainei, asigurând o pace justă și durabilă pentru poporul ucrainean.”
„Acest lucru privește în special sprijinul financiar pentru Ucraina. După cum vă amintiți, ne-am angajat să îl furnizăm în octombrie. Și o vom face, la Consiliul European din decembrie.”
„În încheiere, permiteți-mi să subliniez: pacea nu poate fi un armistițiu temporar, ci trebuie să fie o soluție durabilă. Ucraina a ales Europa, iar Europa va sprijini Ucraina.”