- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

O televiziune din România se reinventează în 2025. Își schimbă numele și formatul

16 Jan, 18:00 • Burghelea Catalina
Consiliul Național al Audiovizualului a dat undă verde transformării radicale a postului de televiziune Profit News, deținut de Clever Media. Canalul se va numi Prima Sport Moldova, un post dedicat exclusiv telespectatorilor din Republica Moldova, cu un format sportiv.
O televiziune din România se reinventează în 2025. Își schimbă numele și formatul

Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a aprobat o schimbare semnificativă pentru postul de televiziune Profit News, deținut de Clever Media. Canalul va trece printr-un proces complet de rebranding, urmând să devină Prima Sport Moldova, un post exclusiv dedicat telespectatorilor din Republica Moldova, cu un profil sportiv. Lansarea oficială este planificată pentru vara acestui an, posibil în pauza competițiilor sportive.

Transformare pentru o televiziune din România

Această modificare reprezintă o decizie strategică importantă pentru grupul Clever Media, care a lansat Profit News în 2018, ca un canal axat pe știri economice. Transformarea completă a postului include nu doar schimbarea denumirii, ci și a tematicii, cu scopul de a extinde oferta de conținut sportiv și de a consolida poziția pe piața media din Republica Moldova. Conform reprezentanților Clever Media, noul canal va fi destinat exclusiv publicului din Republica Moldova, iar formatul actual de știri economice va fi înlocuit cu unul dedicat sportului.

Citește și Apare un nou post de televiziune în România. Va difuza filme și seriale iubite de milioane de oameni

Două noi posturi de televiziune

Când se lansează Prima Sport Moldova

„După cum ştiţi, anul trecut am solicitat o licenţă pentru Prima TV Moldova, iar acum dorim să mai facem un pas în direcţia aceasta şi dorim să implementăm şi un canal de sport pentru Republica Moldova. Ne dorim să utilizăm o licenţă pe care o avem deja în portofoliu, respectiv licenţa pentru Profit News, dar este necesară această cedare de licenţă întrucât toate canalele de sport ale grupului şi toate drepturile pentru drepturile sportive sunt pe Clever Network. Pentru acest motiv suntem în faţa dumneavoastră”, a declarat reprezentantul grupului Clever Media în fața CNA.

În ceea ce privește structura grilei de programe, producția internă va scădea semnificativ, de la 85% la 33%, iar conținutul preluat de la alți furnizori va crește de la 15% la 67%. De asemenea, numărul de reluări va fi substanțial, cu 17 ore pe zi de luni până vineri și 12 ore în weekend.

Prima Sport Moldova va fi lansat în această vară, probabil în timpul pauzei competițiilor sportive, pentru a atrage atenția unui public larg. Potrivit lui George Petrule, reprezentant al Prima Sport, scopul principal al acestui proiect este să aducă sportul mai aproape de telespectatorii din Republica Moldova și să sprijine dezvoltarea pieței media sportive din regiune.

Prin acest rebranding, Clever Media își extinde influența în domeniul audiovizual și continuă să diversifice conținutul oferit într-o perioadă în care interesul pentru sport este în creștere în Republica Moldova.

Vezi și Călin Georgescu, atac dur la adresa a două televiziuni care l-au denigrat: „Mă delimitez de minciunile lor și calomniile scoase din sertarul cu ură”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”