- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Președintele BBC și-a cerut scuze pentru ”eroarea de judecată” în editarea discursului lui Trump. Casa Albă amenință să dea BBC în judecată

10 Nov, 16:40 • Daniela Oancea
BBC News anunță că președintele Donald Trump a trimis o scrisoare postului BBC, amenințând cu acțiuni în justiție. Reprezentanții BBC au confirmat primirea scrisorii și au precizat că vor răspunde în timp util.
Președintele BBC și-a cerut scuze pentru ”eroarea de judecată” în editarea discursului lui Trump. Casa Albă amenință să dea BBC în judecată

Președintele american a anunțat, prin avocații săi, că vrea să ceară despăgubiri în valoare de un miliard de dolari, relatează The Washington Post.

„BBC l-a defăimat pe președintele Trump prin editarea intenționată și înșelătoare a documentarului său, în încercarea de a se amesteca în alegerile prezidențiale.”

„Președintele Trump va continua să îi tragă la răspundere pe cei care răspândesc minciuni, înșelăciuni și știri false”, a declarat un purtător de cuvânt al avocaților lui Donald Trump, conform sursei citate.

În scrisoarea trimisă de avocatul personal al lui Trump, Alejandro Brito, se solicită ca BBC să retragă ceea ce sunt catalogate drept declarații „false, defăimătoare, denigratoare și inflamatorii” despre președinte.

În cazul în care nu vor fi luate măsuri până vineri seara, Trump va da în judecată BBC și va cere despăgubiri de „nu mai puțin de” un miliard de dolari, au mai spus reprezentanții liderului american.

Președintele BBC, Samir Shah, a recunoscut faptul că editarea discursului lui Donald Trump a creat o impresie înșelătoare

Președintele BBC, Samir Shah, și-a cerut scuze luni pentru „o eroare de judecată” legată de modul în care a fost editat discursul președintelui american Donald Trump într-un documentar Panorama. Scuzele vin pe fondul demisiei directorului general al BBC și a șefului departamentului de știri.

Citește și: Zelenski lovește din nou. Emisarul special al lui Putin, Kirill Dmitriev, vizat de noile sancțiuni ucrainene

Președintele BBC, Samir Shah, a recunoscut faptul că editarea discursului lui Donald Trump a creat o impresie înșelătoare și că situația ar fi trebuit tratată cu mai multă atenție. El a precizat că problema fusese analizată intern la începutul acestui an, însă instituția ar fi trebuit să ia măsuri oficiale încă de atunci.

„Este absolut clar că BBC trebuie să susțină imparțialitatea”, a scris Shah parlamentarilor britanici

Șeful BBC a adăugat că postul de televiziune se angajează „să restabilească încrederea publicului și să se asigure că jurnalismul său respectă cele mai înalte standarde de corectitudine”, notează Reuters.

În ceea ce privește editarea discursului lui Trump, el a spus că, după deliberări suplimentare, BBC a acceptat că modul în care a fost editat discursul „a creat impresia unei chemări directe la acțiuni violente”.

 

„BBC dorește să-și ceară scuze pentru această eroare de judecată”, a spus el în scrisoare.

Demisii la vârful televiziunii publice britanice, BBC

Directorul general și cel al știrilor au demisionat în urma criticilor conform cărora un documentar BBC Panorama a indus în eroare telespectatorii prin modul în care a fost editat un discurs al președintelui american Donald Trump.

În emisiunea Panorama, difuzată cu o săptămână înainte de alegerile prezidențiale din SUA, au fost montate două fragmente separate, dintr-unul dintre discursurile lui Trump, creând impresia că acesta incită la revolta din ianuarie 2021 de la Capitoliu.

Eroarea a fost inclusă într-un raport intern al unui fost consilier în materie de standarde, care a menționat și deficiențele BBC în ceea ce privește acoperirea mediatică a războiului dintre Israel și Hamas, problemele transgender și alte subiecte.

În emisiunea Panorama de la BBC a fost prezentat ce spunea Donald Trump înainte de evenimentele dramatice

În discursul original Trump spunea: „Vom merge la Capitoliu și… vom încuraja senatori și congresmeni curajoși, iar pentru unii dintre ei probabil că nu vom aplauda chiar atât de tare.”

Casa de producție independentă care a realizat emisiunea Panorama pentru BBC a făcut următoarele. A luat din discursul lui Donald Trump fraza de la „Vom merge pe jos până la Capitol și…” Aici au tăiat și au adăugat o altă propoziție. „Voi fi acolo cu voi! Și vom lupta! Vom lupta cu toate puterile.”
A ieșit: „Vom merge pe jos până la Capitoliu și… Voi fi acolo cu voi! Și vom lupta! Vom lupta cu toată puterea!”

Cele două bucăți de discurs erau complet diferite, dar alăturate sugerau că Trump ar spune că merge la Capitoliu, că va fi acolo cu oamenii, că va lupta.

Numai că fraza „Voi fi acolo cu voi! Și vom lupta! Vom lupta cu toate puterile!” era din momentul în care Trump spunea că va lupta cu altceva, nu la Capitoliu.

Un angajat BBC a sesizat eroarea, a trimis o scrisoare conducerii BBC, doar că aceasta ar fi fost neglijată. Omul și-a dat demisia.

Jurnaliștii de la The Telegraph au luat scrisoarea angajatului BBC și au publicat-o. De asemenea au publicat și clipul original, dar și cel editat

Criticile intense privind lipsa de imparțialitate a postului de televiziune BBC au dus la demisia directorului general Tim Davie și a directorului executiv al departamentului de știri Deborah Turness, duminică.

Deși președintele BBC Shah a acceptat criticile privind editarea materialului despre Trump, el a respins sugestiile potrivit cărora BBC ar fi încercat să „îngroape” oricare dintre acuzații sau nu ar fi abordat niciuna dintre probleme.

BBC susține că a publicat erate atunci când a greșit, a modificat orientările editoriale, a făcut schimbări la nivelul conducerii și a luat măsuri disciplinare, a afirmat el.

Citește și: Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy ar putea ieși din închisoare, la nici trei săptămâni de la încarcerare

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Când va fi lansat cel mai așteptat film al anului, ”Avatar: Fire and Ash”. Producția legendarului James Cameron are o distribuție stelară
Când va fi lansat cel mai așteptat film al anului, ”Avatar: Fire and Ash”. Producția legendarului ...
Atenție la peștele congelat. Cum îl alegem pe cel de calitate
Atenție la peștele congelat. Cum îl alegem pe cel de calitate
Camere de supraveghere pentru depistarea celor care aruncă deșeuri în locuri nepermise. Cei prinși vor plăti amenzi de până la 30.000 de lei!
Camere de supraveghere pentru depistarea celor care aruncă deșeuri în locuri nepermise. Cei prinși ...
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt consecințele
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt ...
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim cele mai bune oferte
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim ...
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și mâncare în 2025
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și ...
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii regenerabili vor fi acceptați
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii ...
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat
Biletele de tren se scumpesc de mâine. Intră în vigoare noul Mers al Trenurilor 2025–2026
Biletele de tren se scumpesc de mâine. Intră în vigoare noul Mers al Trenurilor 2025–2026
RCA obligatoriu pentru biciclete și trotinete electrice. Amenzi de până la 2.000 de lei de la 13 decembrie
RCA obligatoriu pentru biciclete și trotinete electrice. Amenzi de până la 2.000 de lei de la 13 decembrie
Alarmă în Mureș. Patru gospodării afectate de incendii în Mureș, pagube materiale, nicio victimă
Alarmă în Mureș. Patru gospodării afectate de incendii în Mureș, pagube materiale, nicio victimă
Emisarul SUA se întâlnește cu Zelenski și lideri europeni pentru un posibil acord de pace
Emisarul SUA se întâlnește cu Zelenski și lideri europeni pentru un posibil acord de pace
ANM avertizează cod galben de ceață în 10 județe. Vizibilitate extrem de redusă și trafic îngreunat
ANM avertizează cod galben de ceață în 10 județe. Vizibilitate extrem de redusă și trafic îngreunat
Criză sanitară la Spitalul de Copii din Iași. Apă contaminată, internări suspendate și măsuri de urgență, anunță Rogobete
Criză sanitară la Spitalul de Copii din Iași. Apă contaminată, internări suspendate și măsuri ...
Franța pregătește interzicerea TikTok, Instagram și Facebook pentru minori. Modelul australian se extinde în Europa
Franța pregătește interzicerea TikTok, Instagram și Facebook pentru minori. Modelul australian se ...