- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Rusia va dispune de o rețea de sateliți rivală a serviciului de internet Starlink al lui Elon Musk

17 Sep, 18:54 • Daniela Oancea
Rusia se pregătește să lanseze propria rețea de sateliți, destinată să concureze direct cu serviciul de internet Starlink al lui Elon Musk, a declarat miercuri Dmitri Bakanov, noul director al agenției spațiale ruse Roscosmos, citat de Reuters. Oficialul a subliniat că Moscova urmărește să depășească vechile abordări care au permis SpaceX să devină lider în domeniul tehnologiei sateliților.
Rusia va dispune de o rețea de sateliți rivală a serviciului de internet Starlink al lui Elon Musk

Dmitri Bakanov, șeful Roscosmos, a recunoscut într-un interviu cu moderatorul Vladimir Soloviov că agenția pe care o conduce trebuie să depășească „inerția” și să atragă mai multe talente tinere. Oficialul a precizat că Rusia avansează spre dezvoltarea unei alternative la Starlink, singura rețea care oferă în prezent conexiuni la internet prin sateliți aflați pe orbite joase în zone izolate și în regiuni afectate de conflicte.

Potrivit lui Dmitri Bakanov, „mai multe vehicule de testare aflate pe orbită au fost deja evaluate, iar modelele aflate în producție au fost adaptate corespunzător. Ne mișcăm rapid în această direcție”.

Citește și: Kremlinul reacționează la acuzațiile potrivit cărora Rusia a influențat alegătorii în favoarea lui Călin Georgescu

O companie aerospațială rusă cunoscută ca Biroul 1440 dezvoltă un sistem de sateliți pe orbite joase pentru conexiuni în bandă largă la internet, menționează Reuters.

Bakanov a subliniat că Rusia a învățat din greșeli, inclusiv din episodul din 2002, când a respins oferta lui Elon Musk de a achiziționa la Moscova o rachetă balistică intercontinentală, pe care antreprenorul intenționa să o folosească pentru lansarea de sateliți.

În biografia magnatului, publicată în 2015 de Ashlee Vance, se arată că autoritățile ruse l-au considerat pe Musk lipsit de credibilitate, ceea ce l-a determinat să dezvolte metode mai ieftine de lansări spațiale decât cele oferite de Rusia.

La începuturile cursei spațiale, Uniunea Sovietică a stârnit îngrijorare în Occident. În 1957 a lansat primul satelit pe orbită, Sputnik 1, iar în 1961 cosmonautul Iuri Gagarin a devenit primul om care a ajuns în spațiu.

După prăbușirea URSS în 1991, Rusia, succesoarea programului spațial sovietic, s-a confruntat cu însă cu finanțare insuficientă, corupție și nemulțumiri din partea tinerilor tehnicieni legate de managementul deficitar.

Ambițiile Rusiei de a-și recâștiga supremația în explorarea spațială au fost afectate grav în august 2023, când sonda fără echipaj Luna-25 s-a prăbușit pe Lună în timpul încercării de aselenizare.

Dmitri Bakanov, în vârstă de 39 de ani și fost director al companiei Goneț, care operează un sistem de sateliți de comunicații de dimensiuni reduse, preponderent pentru uz guvernamental, a preluat conducerea Roscosmos în februarie, după ce a fost adjunct al ministrului transporturilor.

În același timp, fostul lider al agenției, Iuri Borisov, a fost demis la mai puțin de trei ani de la numirea sa în iulie 2022.

Starlink deține în prezent aproximativ 8.000 de sateliți, constituind cea mai mare constelație de acest tip, iar oficialii ruși îl consideră acum pe multimiliardarul Elon Musk arhitectul unei adevărate revoluții în lansările spațiale, care a pus Rusia într-o poziție dezavantajoasă.

Citește și: Vizita lui Trump în Regatul Unit, între fastul de la Windsor și protestele din centrul Londrei

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Protest la Cotroceni față de propunerile pentru șefia parchetelor. Nicușor Dan a ieșit să discute cu protestatarii
Protest la Cotroceni față de propunerile pentru șefia parchetelor. Nicușor Dan a ieșit să discute ...
Ceaiurile și rolul lor în hidratarea zilnică
Ceaiurile și rolul lor în hidratarea zilnică
Comisia Europeană califică drept „inacceptabile” amenințările lui Zelenski la adresa lui Viktor Orban
Comisia Europeană califică drept „inacceptabile” amenințările lui Zelenski la adresa lui Viktor ...
Nuclearelectrica oprește controlat Unitatea 1 a centralei de la Cernavodă pentru lucrări de remediere
Nuclearelectrica oprește controlat Unitatea 1 a centralei de la Cernavodă pentru lucrări de remediere
Comisarul european pentru apărare cere creșterea rapidă a producției de rachete în Europa
Comisarul european pentru apărare cere creșterea rapidă a producției de rachete în Europa
Trump: Nu va exista niciun acord cu Iranul decât în cazul unei capitulări necondiţionate
Trump: Nu va exista niciun acord cu Iranul decât în cazul unei capitulări necondiţionate
Fiica lui Victor Ponta a ajuns în România, cu un zbor de linie. Reacţia MAE: Nu fusese pe lista zborului de evacuare prin mecanismul european
Fiica lui Victor Ponta a ajuns în România, cu un zbor de linie. Reacţia MAE: Nu fusese pe lista zborului ...
Programul FIDELIS 2026: titluri de stat în lei și euro cu dobânzi neimpozabile de până la 7,10%
Programul FIDELIS 2026: titluri de stat în lei și euro cu dobânzi neimpozabile de până la 7,10%
UE a alocat peste 193 de miliarde de euro pentru Ucraina de la începutul războiului
UE a alocat peste 193 de miliarde de euro pentru Ucraina de la începutul războiului
România a organizat un zbor de evacuare din Oman pentru 127 de cetățeni români afectați de criza din Orientul Mijlociu
România a organizat un zbor de evacuare din Oman pentru 127 de cetățeni români afectați de criza ...
Avocatul Poporului contestă la Curtea Constituțională ordonanța Guvernului privind reforma administrației
Avocatul Poporului contestă la Curtea Constituțională ordonanța Guvernului privind reforma administrației
Iranul acordă puteri extinse conducerii interimare după moartea lui Ali Khamenei
Iranul acordă puteri extinse conducerii interimare după moartea lui Ali Khamenei
În conflictul cu SUA și Israel, Rusia și China oferă Iranului sprijin „politic”, dar și „în alte moduri”
În conflictul cu SUA și Israel, Rusia și China oferă Iranului sprijin „politic”, dar și „în ...
România primește undă verde de la Comisia Europeană pentru investiții de 150 de milioane de euro în stocarea energiei
România primește undă verde de la Comisia Europeană pentru investiții de 150 de milioane de euro ...
244 de persoane depistate muncind la negru într-o săptămână în România
244 de persoane depistate muncind la negru într-o săptămână în România
Donald Trump a declarat că sistemele de apărare antiaeriană și capacitățile balistice ale Iranului au fost în mare parte distruse
Donald Trump a declarat că sistemele de apărare antiaeriană și capacitățile balistice ale Iranului ...
Israelul anunță o „nouă fază” a războiului împotriva Iranului. Conflictul se extinde în Liban și în regiune
Israelul anunță o „nouă fază” a războiului împotriva Iranului. Conflictul se extinde în Liban ...
Bolojan discută cu președintele Emiratelor pentru siguranța cetățenilor români
Bolojan discută cu președintele Emiratelor pentru siguranța cetățenilor români