Angajații Institutului Național de Statistică (INS) trag un semnal de alarmă privind efectele reducerilor de personal asupra indicatorilor economici și relațiilor internaționale ale României. Reforma din administrație, care prevede reducerea cu aproximativ 10% a personalului, ar putea afecta serios capacitatea instituției de a furniza date macroeconomice esențiale precum PIB, inflația sau rata șomajului, potrivit unui comunicat al sindicatului INS, potrivit capital.ro.
Te-ar mai putea interesa și: România extinde infrastructura de reciclare. 5.000 de insule ecologice digitalizate până în august
Reprezentanții sindicali subliniază că blocarea posturilor vacante într-o instituție deja subdimensionată poate compromite atât activitatea curentă, cât și livrarea în timp util a datelor statistice. Lipsa personalului calificat riscă să reducă acuratețea și promptitudinea indicatorilor, ceea ce poate influența negativ deciziile guvernamentale și planificarea economică.
Sindicatul atrage atenția că problemele de personal ar putea crea dificultăți în raportarea datelor către organisme internaționale precum Eurostat și Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). În lipsa unor măsuri corective, România ar putea fi expusă procedurilor de infringement și ar putea pierde credibilitate în relația cu partenerii externi. INS are un rol strategic în fundamentarea politicilor publice și în menținerea relațiilor cu instituțiile europene și internaționale.
Pe lângă reducerea personalului, sindicaliștii critică nivelul scăzut al salariilor din INS, care sunt printre cele mai mici din administrația publică, și întârzierea plății drepturilor salariale stabilite prin hotărâri judecătorești definitive. Aceasta este văzută ca o încălcare a statului de drept. Sindicatul solicită plata integrală a drepturilor aferente anilor 2025–2026 și alinierea grilei salariale la nivelul Secretariatului General al Guvernului.