- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea

18 Jun, 14:01 • Daniela Oancea
Sorin Grindeanu, Președintele PSD, a anunțat joi că social-democrații urmează să decidă în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor intra în guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea, în contextul în care partidul își finalizează analiza programului de guvernare.
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea

Sorin Grindeanu a precizat, după o întâlnire a grupurilor parlamentare ale PSD, că dezbaterile interne ar urma să fie încheiate în zilele următoare, și vor culmina prin convocarea Consiliului Politic Național și al adoptării unei decizii politice finale, cel mai probabil duminică.

Sorin Grindeanu: „Mi-aș dori duminică după-amiază să închidem toate aceste dezbateri interne, să avem un Consiliu Politic Național și să luăm decizia dacă intrăm sau nu în Guvernul condus de Adrian Veștea”

Liderul PSD a subliniat că discuțiile din partid vizează în principal conținutul programului de guvernare, pe care social-democrații îl analizează înainte de a lua o decizie privind participarea la executiv.

Grindeanu a afirmat că la reuniunea de joi a fost înregistrată o prezență completă a parlamentarilor PSD, respingând informațiile privind eventuale disidențe interne.

Liderul PSD a mai susținut că formațiunea analizează „foarte serios” experiența participării la coaliția anterioară, și a apreciat că partidul trebuie să decidă „foarte bine” dacă intră sau nu într-o nouă majoritate guvernamentală.

În ceea ce privește funcționarea actuală a executivului, Grindeanu a susținut că unele portofolii ar fi conduse interimar în condiții pe care le-a calificat drept problematice din punct de vedere juridic, făcând apel la necesitatea formării rapide a unui nou guvern.

El a afirmat, totodată, că dezbaterea politică actuală este dominată de tensiuni între partide, însă România are nevoie de un executiv stabil, în contextul obligațiilor economice și europene.

Grindeanu a declarat că formarea unei majorități parlamentare fără social-democrați nu este posibilă, invocând configurația actuală a Parlamentului și aritmetica voturilor necesare pentru învestirea unui guvern.

Sorin Grindeanu despre un Guvern minoritar PNL – USR – UDMR: Cine îi votează?!

Întrebat, la finalul ședinței grupurilor parlamentare ale PSD, despre scenariul unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, Grindeanu a respins această variantă, întrebând „cine îi votează?”. El a subliniiat că nicio combinație politică majoră nu poate obține singură majoritatea necesară.

„Nu se poate face altcumva să faci majorități. În acest moment, se poate face o majoritate refăcând fosta coaliție și ajungem la peste 300 de voturi. Logic. PNL-USR nu poate face majoritate fără PSD”, a afirmat liderul social-democrat, citat de Agerpres.

Grindeanu a precizat că PSD își va decide poziția și va răspunde exclusiv de voturile propriului grup parlamentar, reiterând că premierul desemnat Adrian Veștea este cel care trebuie să construiască o majoritate în Parlament.

În ceea ce privește o eventuală colaborare cu AUR, liderul PSD a evitat un răspuns direct, precizând că nu este responsabil de astfel de scenarii și că mandatul său se limitează la decizia politică a PSD în forurile statutare.

El a adăugat că partidul va analiza programul de guvernare propus de viitorul executiv, cu accent pe menținerea veniturilor populației și pe continuarea investițiilor în infrastructură și servicii publice.

„Trebuie să vedem foarte clar scrise în programul de guvernare soluții privind viața românilor și investițiile, de la autostrăzi la spitale”, a spus Grindeanu, precizând că PSD a transmis deja o serie de propuneri.

Liderul social-democrat a subliniat că decizia privind intrarea la guvernare va fi luată democratic, în cadrul structurilor interne ale partidului.

Discuțiile privind posibile formule de guvernare au loc în contextul în care UDMR a menționat anterior varianta unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, însă a indicat drept opțiune preferată refacerea actualei coaliții sau un executiv condus de PSD.

Citește și: Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles
Ucraina atacă din nou o rafinărie din Moscova
Ucraina atacă din nou o rafinărie din Moscova
Politico: Trump a trecut de ștacheta coborâtă a summitului G7 din Franța
Politico: Trump a trecut de ștacheta coborâtă a summitului G7 din Franța
Nicușor Dan participă la summitul de vară al UE: bugetul european, apărarea anti-dronă și extinderea Uniunii, printre prioritățile României
Nicușor Dan participă la summitul de vară al UE: bugetul european, apărarea anti-dronă și extinderea ...
Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare și a listei miniștrilor: „România va avea în curând un guvern funcțional”
Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare și a listei miniștrilor: „România va ...
Sondaj Avangarde: 81% dintre români cred că țara merge într-o direcție greșită, iar teama de criza economică domină preocupările populației
Sondaj Avangarde: 81% dintre români cred că țara merge într-o direcție greșită, iar teama de criza ...
Adrian Veștea, pe calea excluderii din PNL. Național-liberalii au convocat Congresul
Adrian Veștea, pe calea excluderii din PNL. Național-liberalii au convocat Congresul
USR anunță că nu va susține Guvernul Veștea: „Românii au votat împotriva ideii de USL”
USR anunță că nu va susține Guvernul Veștea: „Românii au votat împotriva ideii de USL”
Jeff Bezos: Inteligența artificială nu va înlocui oamenii, ci ar putea crea chiar deficit de forță de muncă
Jeff Bezos: Inteligența artificială nu va înlocui oamenii, ci ar putea crea chiar deficit de forță ...
Demisia surprinzătoare a lui Cătălin Predoiu. Tensiuni în PNL și sprijin pentru Guvernul Veștea
Demisia surprinzătoare a lui Cătălin Predoiu. Tensiuni în PNL și sprijin pentru Guvernul Veștea
Mark Rutte, secretarul general al NATO: SUA nu se retrag din Alianță
Mark Rutte, secretarul general al NATO: SUA nu se retrag din Alianță
Sondaj în Ucraina: 67% se așteaptă ca Volodimir Zelenski să fie înlocuit după război
Sondaj în Ucraina: 67% se așteaptă ca Volodimir Zelenski să fie înlocuit după război
Comisia Europeană recomandă României accelerarea dezvoltării competențelor digitale și modernizarea administrației publice
Comisia Europeană recomandă României accelerarea dezvoltării competențelor digitale și modernizarea ...
Un nou val de căldură sufocă Europa: Temperaturi de până la 40°C și avertismente privind „nopțile tropicale”
Un nou val de căldură sufocă Europa: Temperaturi de până la 40°C și avertismente privind „nopțile ...
Parlamentul European a aprobat noi reguli privind returnarea migranților aflați ilegal în UE
Parlamentul European a aprobat noi reguli privind returnarea migranților aflați ilegal în UE
Românii pleacă din Spania. Comunitatea s-a redus cu aproape o treime în ultimul deceniu
Românii pleacă din Spania. Comunitatea s-a redus cu aproape o treime în ultimul deceniu