- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Audi vrea sa vanda anul acesta in Romania 3.000 de automobile

19 Sep, 15:43 • Redactia DailyBusiness
Audi estimeaza, pentru piata auto romaneasca, un volum de vanzari de 3.000 de unitati in anul 2008, cu aproximativ 10% mai mult decat in 2007, a declarat vineri Mihai Halmagianu, directorul marcii Audi, din cadrul importatorului Porsche Romania.
Audi vrea sa vanda anul acesta in Romania 3.000 de automobile

„In 2008 ne asteptam sa avem o crestere a vanzarilor cu 10% fata de anul precedent, adica aproape 3.000 de autoturisme Audi comercializate”, a declarat Mihai Halmagianu pentru NewsIn, cu ocazia lansarii moldelelor A3 si S3.

Porsche Romania, importatorul marcii Audi, a inregistrat deja vanzari de peste 250 de automobile la modelul A3 si vizeaza o crestere de vanzari pana in decembrie de inca 150 de unitati.

Concurentii directi ai marcii Audi in Romania sunt BMW si Mercedes, iar noile modele A3 si S3 concureaza cu modelul bavarez Seria 1 si cu modelele Mercedes din clasa A si B. Audi a lansat prima generatie A3 pentru prima data in 1996, iar in 2007 au fost fabricate 230.849 de automobile din aceasta gama.

Porsche Romania este importatorul general al marcilor Audi, Porsche, Seat, Skoda si Volkswagen. Anul trecut a inregistrat vanzari de 58.790 de vehicule, inclusiv vehiculele comerciale Volkswagen, ceea ce reprezinta o crestere de 35% fata de cele 43.541 vehicule comercializate de companie in 2006.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...