- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Honda nu va face fata cererii de automobile in acest an financiar

04 Aug, 11:32 • Redactia DailyBusiness
Honda Motor se va confrunta cu o lipsa de automobile de pasageri, cel putin in acest an financiar ce va dura pana in martie, din cauza productiei care nu tine pasul cu cererea, a anuntat luni directorul executiv al companiei.
Honda nu va face fata cererii de automobile in acest an financiar

Al doilea producator auto japonez s-a confruntat cu o scadere a vanzarilor de autovehicule sport si camioane usoare, pe fondul cresterii preturilor la combustibil. Compania lupta sa substituie productia de autovehicule cu consum ridicat prin modele mai economice, pentru care este o cerere mai mare, cum este Civic.

Masurile au fost concepute pentru a regla dezechilibrul dintre cererea si oferta din SUA, cea mai mare piata de desfacere a Honda, dar schimbarile trebuie facute pas cu pas si nu rezolva problema pe termen scurt, a anuntat Yoichi Hojo, directorul financiar al companiei.

„Nu avem suficiente modele Accord, Civic si Fit disponibile pentru SUA”, a declarat acesta pentru Reuters, explicand scaderea cu 9,2% a vanzarilor din SUA, de luna trecuta.

Honda si-a coborat cu 42.000 de unitati estimarile vanzarilor din SUA pentru camioane usoare, dar si-a crescut prognoza pentru vanzarile de autovehicule pentru pasageri cu tot atat. Dar productia poate fi marita doar cu 25.000 de unitati in aceasta perioada, neputand sa faca fata cererii in crestere.

In iunie, stocurile modelului Civic au fost de 16 zile, iar pentru modelul Fit – de 18 zile.

Honda va inaugura in aceasta toamna in Indiana, SUA, o fabrica ce va avea o capacitate de productie de 200.000 de unitati pe an. Pentru acest an financiar, va putea produce doar 22.000 de autovehicule, deoarece va avea nevoie de mai mult de 6 luni pentru ca facilitatea sa devina operationala la capacitatea sa maxima.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...