- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

PSA Peugeot Citroen: Pierderi de 343 mil.euro in 2008

11 Feb, 14:23 • Redactia DailyBusiness
Producatorul francez de automobile PSA Peugeot Citroen a intregistrat anul trecut pierderi financiare de 343 milioane euro, pe fondul scaderii vanzarilor cu 7,4%, la 54,3 miliarde euro, a anuntat compania, intr-un comunicat dat miercuri publicitatii.
PSA Peugeot Citroen: Pierderi de 343 mil.euro in 2008

PSA Peugeot Citroen a vandut anul trecut 3.260.388 unitati, in scadere cu 5% fata de 2007.

Pe fondul scaderii cererii dn piata auto, grupul si-a redus productia cu 26% in ultimele 3 luni ale 2008, la nivel mondial.

Reducerea productiei a determniat compania sa ia in calcul disponibilizarile de personal. 11.000 de angajati din uzinele din Europa ar urma sa fie inclusi, in acest an, intr-un program de concedieri voluntare.

„Ne asteptam ca peste 11.000 de angajati sa paraseasca grupul prin concedieri voluntare”, a declarat Isabel Marey-Samper, directorul financiar al PSA Peugeot Citroen.

Disponibilizarile nu vor afecta insa industria franceza. Compania s-a angajat, in cadrul acordului de imprumut negociat cu guvernul de la Paris, ca nu va efectua disponibilizari de personal in urmatorii 5 ani, perioada in care va beneficia de o linie de finantare de 3 miliarde de euro din partea statului, la o dobanda subventionata.

Estimari optimiste pentru 2010

Producatorul francez se asteapta la o revenire a pietelor in 2010. Pana atunci, grupul se va concentra asupra reducerii stocurilor si a cheltuielilor.

Peugeot Citroen anticipeaza, de asemenea, ca piata auto mondiala se va reduce cu 20% in 2009, cu un prim semestru foarte dificil, urmand o perioada de stabilitate anul viitor.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului