Auto

Renault Nissan ar putea investi 1 mld. $ in dezvoltarea unor masini electrice

12 May, 12:22 • Redactia DailyBusiness
Un proiect cu sprijin israelian, care urmareste construirea unui autoturism electric, ar putea beneficia de o investitie cuprinsa intre 500 mil. si 1 mld. de dolari de la grupul auto partener, alianta Renault-Nissan.
Renault Nissan ar putea investi 1 mld. $ in dezvoltarea unor masini electrice

„Acesta este costul unui program ce se va derula pe trei ani”, a declarat Shai Agassi, fondatorul si directorul executiv al proiectului israelian Better Place, cu sediul in California, citat de presa internationala.

Renault-Nissan a semnat un acord cu Better Place in ianuarie, pentru a incepe productia autoturismelor electrice ca parte a unui proiect de dezvoltare a surselor alternative de energie, urmarind sa reduca dependenta de petrol.

Better Place va construi primele autoturisme electrice in Israel si Danemarca, primele livrari fiind programate pentru 2010.

Compania daneza DONG Energy a semnat recent un acord cu Better Place pentru a introduce autoturismele electrice in tara, bateriile electrice fiind incarcate folosind energia eoliana.

Renault va oferi proiectului Better Place autoturisme, in timp ce Nissan, impreuna cu firma NEC, a creat o baterie pe baza de litiu-ion.

Proiectul va folosi de asemenea baterii produse de compania A123 Systems.

Bateriile, ce vor cantari aproximativ 200 kg, vor permite autoturismelor sa se deplaseze pe o distanta de 160-200 km, putand fi apoi reincarcate sau schimbate.

Agassi a declarat ca proiectul este deschis tuturor companiilor care vor sa se alature.

Investitia initiala de 200 milioane dolari in proiectul Better Place este sustinuta de compania Israel Corp, banca Morgan Stanley, firma Vantage Point si un grup de investitori privati.

Better Place va construi in Israel peste 500.000 de puncte de reincarcare, inclusiv in apropierea caselor si birourilor clientilor, precum si sute de centre pentru schimbarea bateriilor.

Moshe Kaplinsky, directorul proiectului Better Place Israel, a precizat ca un studiu intreprins de institutul israelian Geocartography Knowledge Group arata ca doua treimi din populatie sustin autoturismele electrice.

In Israel, unde majoritatea petrolului provine din Rusia, 1,2 milioane de familii detin autoturisme, iar 210.000 iau in considerare achizitionarea unui autoturism electric, se arata in studiu.

Agassi a precizat ca Better Place ar putea lansa proiecte similare si in alte tari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului Dunării
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului ...
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor economice
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor ...
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză ...
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și un nou sistem de benzi pentru bagaje
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și ...
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 mld. lei, iar creditarea a crescut cu 14%
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 ...
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat și alte măsuri solicitate de Guvern
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat ...
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale