Auto

Renault: Profit net de 2,734 mld. euro in 2007, in scadere cu 7,6%

14 Feb, 10:56 • Redactia DailyBusiness
Producatorul francez de automobile Renault a inregistat anul trecut un profit in scadere cu 7,6%, la 2,734 miliarde euro, fata de nivelul de 2,960 miliarde euro, inregistrat in 2006, a anuntat compania.
Renault: Profit net de 2,734 mld. euro in 2007, in scadere cu 7,6%

Veniturile grupului au crescut insa cu 1,8% fata de anul trecut, la 40,682 miliarde euro. Divizia de automobile a Renault a contribuit cu 38,679 miliarde euro, in crestere cu 1,6%.

Contributiile la venituri ale Frantei si regiunilor europene au scazut cu 2,6%, insa celelalte regiuni au compensat, raportand o crestere de 3,1%, conform comunicatului emis de companie.

Unul din factorii care a dus la profitul Renault a fost datorat vanzarilor spectaculoase ale modelelor Logan. La succesul modelului Logan, cresterea profitabilitatii pe pietele internationale, unde grupul obtine 35% din venituri, contribuie semnificativ la performanta Renault, afirma compania.
In 2007, marja operationala a Renault a crescut la 27,4%, la 1,354 miliarde euro, sau 3,3% din venituri, fata de nivelul de 2,6% din venituri inregistrat in 2006.

Profitul operational al grupului s-a cifrat la 1,238 miliarde euro, in crestere cu 41,2% fata de anul precedent. Renault a mai castigat 1,675 miliarde euro de pe urma companiilor asociate. Din aceasta suma, 1,288 miliarde euro a venit de la Nissan, iar 352 milioane euro de la AB Volvo.

Compania franceza a precizat ca profitabilitatea a fost imbunatatita printr-o serie de masuri menite a spori productivitatea si a reduce costurile in cadrul grupului.

Renault isi confirma tintele stabilite pentru 2008, privind obtinerea unei marje operationale de 4,5% si o crestere de peste 10% a vanzarilor fata de 2007.

Renault va propune un dividend de 3,8 euro pe actiune pentru anul 2007, fata de suma de 3,10 euro platita in 2006.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării