Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma (PSD), reacționează în urma eliminării unor tronsoane din autostrăzile A7 și A8 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), calificând această decizie drept un „dezastru” pentru dezvoltarea economică a regiunii și a țării. Toma își exprimă dezamăgirea față de modul în care liderul interimar al PSD și fost ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, a gestionat situația, acuzându-l că s-a lăudat public cu progresele proiectelor fără să menționeze problemele grave din procesul de licitație.
Te-ar mai putea interesa și: Bolojan propune reformarea administrației locale. Dispecerate comune pentru poliție și plafonarea posturilor din primării
Primarul avertizează că aceste erori administrative afectează perspectivele economice ale zonei Buzău, care devenise un punct de atracție pentru investitori datorită promisiunilor legate de infrastructura rutieră. Potrivit edilului, numeroși investitori deja au cumpărat terenuri sau și-au făcut planuri de extindere în zonă, mizând pe construirea autostrăzii, iar eliminarea acestor tronsoane riscă să compromită complet aceste demersuri.
„E un dezastru. Vreau să vă spun că nu trec două săptămâni să nu vină un investitor important, o parte dintre ei au și cumpărat terenuri sau cei existenți încearcă să-și dezvolte afacerile aici, la Buzău, pentru că pe lângă București, pe lângă Ploiești, s-au ocupat toate terenurile viabile pentru a ține industrie și iată, Buzăul e în pole position, datorită autostrăzii și acest lucru este minunat”.
Toma atrage atenția că problemele apărute nu sunt legate de progresul fizic al lucrărilor, ci de procedurile de achiziții publice care nu au fost respectate corespunzător.
Te-ar mai putea interesa și: Primarul unui oraș cu 2.400 de locuitori încasează un salariu mai mare decât un parlamentar. Premierul Ilie Bolojan vrea să desființeze primăriile din orașele mici