Cariere

Adrian Gaspar este noul director general al Scandia Romana

15 May, 15:41 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de conserve Scandia Romana l-a numit pe Adrian Gaspar in functia de director general al companiei, acesta ocupand postul ramas vacant de la retragerea lui Ioan Bozdog.De asemenea, Luis Morais si Alina Crestin sunt noii membri ai echipei Scandia, ocupand functia de administrator, respectiv de administrator independent, informeaza oficialii companiei.
Adrian Gaspar este noul director general al Scandia Romana

Ioan Bozdog, fost director general, si fiul acestuia, Sorin Bozdog, director adjunct, au decis sa se retraga din functiile administrative in cursul lunii martie.

Dupa plecarea lui Ioan Bozdog, Adrian Gaspar a fost numit director interimar al companiei.

Consiliul de Administratie al Scandia Romana a stabilit noua echipa de management, in sedinta de la inceputul acestei saptamani.

Adrian Gaspar are 10 ani de experienta ca jurnalist la postul american de televiziune ABC. Acesta s-a alaturat acum 6 ani echipei Scandia ca membru al Consiliului de Administratie, iar din 2007 el detine presedintia Consiliului.

Luis Morais, noul administrator al companiei, este specialist in domeniului bancar si are peste 10 ani de experienta in banci, acesta lucrand pentru ABN-Amro Romania si ABN-Amro Portugalia. Morais, care este cetatean portughez, detine un MBA in management la Universitatea Porto si a mai lucrat ca jurnalist pentru o publicatie portugheza.

Structura actionariatului a ramas aceeasi: actionarul majoritar este SC Elga Comert S.R.L. (care detine 75% din pachetul de actiuni). S.C. Spot Industrial SRL detine 15%, 5% din actiuni ii apartin lui Ioan Sorin Bozodg, restul de 5% fiind in posesia altor persoane fizice.

Scandia Romana are o cota de peste 62% din piata romaneasca de conserve din carne, iar in 2007 compania a avut o cifra de afaceri de circa 50 de milioane de euro, in crestere cu 6% comparativ cu 2006.

Compania are peste 900 de angajati si produce diferite sortimente de conserve, impartite in patru categorii: pate, conserve de carne, crenvursti si mancaruri traditionale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului Dunării
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului ...
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor economice
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor ...
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză ...
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și un nou sistem de benzi pentru bagaje
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și ...
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 mld. lei, iar creditarea a crescut cu 14%
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 ...
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat și alte măsuri solicitate de Guvern
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat ...
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale