Cariere

Tatal si fiul de la conducerea Scandia Romana renunta la functii

08 Apr, 17:34 • Redactia DailyBusiness
Administratorii producatorului de conserve Scandia Romana, Ioan Bozdog - director general - si fiul acestuia, Sorin Bozdog - director adjunct - au decis sa se retraga din functiile administrative, informeaza oficialii companiei.
Tatal si fiul de la conducerea Scandia Romana renunta la functii

Cei doi au hotarat, cu acordul consiliului de administratie, sa se retraga din echipa de management in cursul lunii martie, decizia devenind efectiva duminica, 4 aprilie.

Contactati de catre DailyBusiness, reprezentantii Scandia au precizat ca decizia de plecare le-a apartinut celor doi si ca inca nu se stie daca functiile lor vor fi preluate de persoane din afara sau din interiorul companiei.

„Motivul retragerii celor doi din echipa de management este reprezentat de viziunea diferita de Scandia Romana cu privire la evolutia firmei. Aceasta transformare este exclusiv manageriala, politicile de personal si planurile de dezvoltare ale Scandia Romana nefiind influentate”, se arata intr-un comunicat remis de Scandia.

Consiliul de Administratie a numit o conducere interimara care va asigura administrarea companiei pana la organizarea Adunarii Generale din 12 mai a.c., cand este preconizata numirea noii echipe de management.

Adrian Gaspar, actionar si presedinte al Consiliului de Administratie al Scandia Romana, va prelua temporar responsabilitatile de director general.

Scandia Romana este unul dintre cei mai importanti producatori de conserve din Romania, cu o cota valorica de peste 62%.

In crestere cu 9% fata de 2006, compania a atins o cifra de afaceri de aproape 50 de milioane de euro in 2007.

In prezent, compania are peste 900 de angajati si produce diferite sortimente de conserve, impartite in patru categorii: pate, conserve de carne, crenvursti si mancaruri traditionale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului Dunării
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului ...
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor economice
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor ...
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză ...
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și un nou sistem de benzi pentru bagaje
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și ...
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 mld. lei, iar creditarea a crescut cu 14%
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 ...
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat și alte măsuri solicitate de Guvern
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat ...
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale