- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Filme românești pe care le poți vedea pe Netflix de 1 Decembrie. Sărbătorește Ziua Națională cu cinema la tine acasă

01 Dec, 11:00 • Claudia Simion
Netflix s-a pregătit din timp pentru Ziua Națională a României și a făcut o selecție impresionantă de filme românești pe care le găsești pe platformă.
Filme românești pe care le poți vedea pe Netflix de 1 Decembrie. Sărbătorește Ziua Națională cu cinema la tine acasă

Ziua Națională a României e un moment important pentru românii din toată lumea. După ce ai ieșit la vot, căci astăzi ne alegem noul Parlament, după ce ai fost la parada de la Arcul de Triumf, ai stat la masă cu familia și ați mâncat tot felul de produse tradiționale, poate vrei să te relaxezi vizionând un film pe Netflix. Desigur, și acesta românesc, că doar e 1 Decembrie.

Pe Netflix sunt o mulțime de lungmetraje românești de comedie, dragoste, filme mai realiste, etc.

Citește și Orașul din România cu cei mai fericiți locuitori. Bucureștenii din cartierele de lux sunt pe ultimul loc

Iată ce filme românești poți urmări de 1 Decembrie

  • 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile – e un film românesc apărut în 2007, regizat de Cristian Mungiu, care s-a bucurat de premiul Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes. Producția urmărește subiectul legat de avorturile ilegale care se făceau în România comunistă, înainte de Revoluția din 1989. Otilia și Gabriela încearcă să pună la cale un avort în condiții foarte riscante. E un film despre sacrificiu, despre presiunea societății și explorarea relațiilor umane.
  • Bacalaureat – Disperarea unui tată și toate sacrificiile de care poate fi capabil pentru ca fiica lui să treacă examenul de Bacalaureat cu notă mare. Despre asta e vorba în filmul lui Cristian Mungiu. Un doctor are de luat niște decizii foarte dificile, care încalcă complet principiile lui de viață și cele pe care i le-a insuflat propriului copil, după ce fiica lui e atacată brutal chiar înainte de cel mai important examen al ei. În rolurile principale îi avem pe Adrian Titieni (cred că nimeni nu putea fi mai potrivit ca el), Vlad Ivanov, Maria Drăguș.
  • Bună! Ce faci? – Regizat de Alexandru Matftei și lansat în 2011, lungmetrajul îi are în rolurile principale pe Dana Voicu, Ionel Mihăilescu, Paul Diaconescu și Ana Popescu. E o comedie romantică reușită, care creionează povestea a doi soți a căror relație de peste 20 de ani a căzut în rutină. Fiul lor adolescent își dorește un calculator pe care, în cele din urmă, îl și primește. Întâmplător, cei doi soți ajung să învețe cum să îl folosească și intră în niște discuții nepotrivite cu alți potențiali parteneri. Din acel moment viața lor se schimbă, percepția unuia despre celălalt se schimbă și ajung într-o situație ce pare a fi fără ieșire. Până când amândoi află adevărul.
  • 6,9 pe scara Richter – Producția lui Nae Caranfil vorbește despre un tânăr actor care încearcă să mențină echilibrul între rolul complicat dintr-un spectacol de musical, viața personală cu o soție extrem de geloasă și obseia lui legată de un cutremur devastator anunțat de specialiștii în domeniu. Producția a luat în total cinci premii Gopo (Premiile Oscar românești).

Citește și Rețetă varză murată cu ciolan afumat. Preparatul tradițional care nu poate lipsi de pe masă de 1 Decembrie

Alte filme disponibile pe Netflix în această perioadă

  • Metronom
  • Occident
  • Marți, după Crăciun
  • A fost sau n-a fost
  • Un etaj mai jos
  • Complet necunoscuți
  • Teambuilding
  • Legații
  • Ramon
  • Selfie 69
  • Tatăl mută munții
  • Amintiri din Epoca de Aur
  • Capra cu trei iezi
  • Zăpadă, ceai și dragoste

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură