MOL Group controlează trei rafinării şi două unităţi petrochimice la nivelul managementului integrat al lanţului de aprovizionare în Ungaria, Slovacia şi Croaţia. Compania are, de asemenea, o reţea de aproape 2.400 de staţii de servicii în 10 ţări din Europa Centrală şi de Sud-Est.
”În al doilea trimestru al anului, MOL Group a obţinut un profit înainte de impozitare de 236 milioane dolari, marcând o scădere de 56% faţă de anul precedent.
Încetinirea dinamicii mediului macroeconomic regional a afectat negativ performanţa în trimestrul 2, însă aceasta a fost compensată de nivelurile ridicate de producţie din segmentul Upstream, volume mari din Downstream şi creşterea performanţei în sectorul Consumer Services”, anunţă grupul MOL.
EBITDA-ul segmentului Gas Midstream a scăzut faţă de anul anterior, în ciuda cererii puternice pentru servicii de tranzit, ce reflectă nivelul mai scăzut al tarifelor, precizează grupul.
„Tensiunile geopolitice şi provocările macroeconomice regionale ne-au afectat semnificativ performanţa; totuşi, modelul nostru de afaceri integrat ne-a ajutat să atenuăm impactul. Pe baza rezultatelor din primul semestru, ne-am reafirmat estimările pentru 2025, deşi riscurile pentru atingerea acestora au crescut, întrucât volatilitatea condiţiilor externe a crescut de la anunţarea aşteptărilor în februarie.
Răspundem provocărilor globale printr-o planificare care ţine cont de toţi factorii externi, prin muncă dedicată şi o strategie orientată spre viitor. De asemenea, trebuie să ne facem „temele” în ceea ce priveşte îmbunătăţirea eficienţei, astfel că am lansat un program cuprinzător în segmentul downstream care urmăreşte să genereze o îmbunătăţire de 500 milioane dolari anual.
Acest program nu doar că atenuează efectele contextului macro dificil, ci aduce 200 de milioane dolari EBITDA suplimentar pentru segmentul downstream după 2027, prin măsuri noi care nu sunt încă incluse în strategie. Ne aprofundăm cooperarea strategică cu partenerii noştri din Azerbaidjan şi Kazahstan, ceea ce ne permite să facem paşi importanţi în explorarea şi producţia comună, precum şi în diversificarea petrolului brut.
Am preluat un rol în dezvoltarea Universităţii Tehnice şi Economice din Budapesta în calitate de investitor strategic, ceea ce ne permite să ne sporim capacităţile de inovare şi să formăm şi să atragem ingineri care au cunoştinţe de ultimă generaţie – un pas crucial pentru viitorul MOL Group”, declară Zsolt Hernádi, preşedinte şi CEO al Grupului MOL.
Rezultatele segmentului Upstream au scăzut trimestrial, deoarece atât preţurile petrolului, cât şi cele ale gazelor au înregistrat o scădere de două cifre în trimestrul 2.
Producţia s-a menţinut la un nivel ridicat, cu o medie de 93.500 de barili de echivalent petrol pe zi în trimestrul 2 2025, în jumătatea superioară a intervalului estimat de 92-94.000 de barili de echivalent petrol pe zi, marcând o uşoară scădere faţă de trimestrul anterior din cauza performanţei slabe a activelor internaţionale. Între timp, au fost semnate acorduri cu SOCAR pentru a intra în explorarea onshore din regiunea Shamakhi-Gobustan din Azerbaidjan, în calitate de operator, cu o participaţie de 65%.
Performanţa segmentului Downstream a scăzut faţă de anul anterior, întrucât dinamicii mediului macroeconomic regional a pus presiune asupra preţurilor, dar producţia şi volumele de vânzări puternice – cele mai mari din ultimul deceniu – au reuşit, în mare parte, să compenseze efectul marjelor în scădere. Petrochimia a rămas neprofitabilă din cauza contracţiei continue a cererii, care nu s-a atenuat încă.