- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Concedieri masive în Guvern: Burduja face curăţenie: „Din 280 de posturi ocupate, între 10 şi 20%, în urma concursurilor pe care le vor susţine toţi colegii mei, vor pleca acasă”

15 Jan, 09:32 • Dobran Viorel
Concedieri 2025. Sebastian Burduja anunţă concursuri în Ministerul Energiei prin care vizează eliminarea posturilor vacante, aproximativ 80.
Concedieri masive în Guvern: Burduja face curăţenie: Din 280 de posturi ocupate, între 10 şi 20%, în urma concursurilor pe care le vor susţine toţi colegii mei, vor pleca acasă

Concedieri 2025. Ministrul Sebastian Burduja anunţă concursuri în Ministerul Energiei pentru reorganizare, el precizând că vizează eliminarea posturilor vacante, 80 aproximativ iar din 280 de posturi ocupate, între 10 şi 20%, în urma concursurilor pe care le vor susţine toţi colegii săi, vor pleca acasă.

Concedieri prin concurs, ca la angajare

”Noi am demarat practic săptămâna trecută un proiect de reorganizare la nivelul ministerului, durează cam două luni de zile, inclusiv adoptarea în Guvern, avizarea interministerială. Vizăm reducerea aparatului, deci eliminarea posturilor vacante, sunt în număr de 80 aproximativ şi din 280 posturi ocupate, între 10 şi 20%, în urma concursurilor pe care le vor susţine toţi colegii mei, vor pleca acasă”, a anunţat ministrul Energiei, despre reorganizarea Ministerului Energiei.

Ministrul Energiei anunță noi concedieri în rândul bugetarilor: ”Cei care nu livrează performanță, să-și caute de muncă în altă parte”

Burduja a precizat că se va face şi o analiză pe fiecare direcţie în parte, pentru că de exemplu la direcţia de investiţii s-au atras 14 miliarde de euro.

”O să analizăm şi fiecare structură în parte. Cred că suntem printre cele mai mici ministere din guvern şi, cu certitudine, avem cele mai mici salarii”, a mai completat Sebastian Burduja.

Concedieri 2025: Ciolacu:  Cer miniştrilor să includă şi propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administraţia centrală, cât şi la nivelul companiilor de stat din subordine

Ciolacu anunţă concedieri

Guvernul trebuie să aprobe bugetul până cel târziu pe 31 ianuarie, a anunţat vineri şeful Executivului, Marcel Ciolacu. care a cerut miniştrilor ”să includă neapărat şi propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administraţia centrală, cât şi la nivelul companiilor de stat din subordine”.”O altă prioritate este finalizarea în această lună a proiectului de buget pe 2025. Guvernul trebuie să aprobe bugetul până cel târziu pe 31  ianuarie, astfel încât să putem să îl înaintăm rapid Parlamentului şi, în prima săptămână din sesiunea parlamentară, legea să fie aprobată. De aceea, le solicit miniştrilor să îşi facă toate calculele, dar să includă neapărat şi propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administraţia centrală, cât şi la nivelul companiilor de stat din subordine”, a declarat premierul.Ministrul Finanţelor Publice, Tanczos Barna, a precizat că nu vor fi concedieri masive în instituţiile statului, dar că vor fi plecări voluntare. Tanczos Barna a mai spus că mulţi angajaţi de la stat vor migra spre privat, unde vor putea face performanţă.

Ministrul Finanţelor, despre reorganizări şi comasări de instituţii: Nu cred că este nevoie în momentul de faţă de concedieri în masă

Ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, a declarat luni, despre reorganizări şi comasări de instituţii, că nu crede că este nevoie în momentul de faţă de concedieri în masă, arătând că îşi doreşte ca surplusul de personal să fie absorbit de mediul privat.

Ministrul Finanțelor anunță concedieri masive la stat
Ministrul Finanțelor anunță concedieri masive la stat

Ministrul Finanţelor a fost întrebat la Guvern, în contextul acestor reorganizări în agenţii şi instituţiile statului, dacă se vor face şi concedieri. ”Nu cred că este nevoie în momentul de faţă de asemenea concedieri în masă”, a răspuns ministru.

Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, spune că se analizează creșterea TVA și a taxării muncii, în vederea înfăptuirii reforme fiscale: „Sunt mai multe scenarii”

El a precizat că aceste reorganizările instituţionale vor duce la reducerea numărului de personal. ”Îmi doresc ca acest surplus de personal să fie absorbit de mediul privat. De aceea nu se fac lucrurile de azi pe mâine”, a explicat Barna.

”Nu sunt neapărat concedieri, pentru că sunt, pe de o parte, şi plecările naturale. Dacă semnalul este clar şi ştim exact de la bun început care sunt instituţiile care vor suferi modificări, acolo deja, angajaţii din sectorul public ştiu ce-i aşteaptă şi au timp suficient luni de zile să găsească alternative. Mediul privat are nevoie de oameni pregătiţi. Nu ne dorim să bruscăm nici sistemul bugetar, nu dorim să bruscăm nici mediul de afaceri, nici mediul privat şi acest fenomen natural trebuie susţinut şi încurajat”, a mai arătat ministrul.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Panificația din România, sub presiunea crizei energetice: riscuri de faliment dacă scumpirile persistă
Panificația din România, sub presiunea crizei energetice: riscuri de faliment dacă scumpirile persistă
Iranul condiționează încheierea conflictului de oprirea atacurilor SUA și Israelului și de garanții de neagresiune
Iranul condiționează încheierea conflictului de oprirea atacurilor SUA și Israelului și de garanții ...
Cea mai amplă retrospectivă Brâncuși din Germania, la Berlin: peste 150 de opere expuse la Neue Nationalgalerie
Cea mai amplă retrospectivă Brâncuși din Germania, la Berlin: peste 150 de opere expuse la Neue Nationalgalerie
Iranul a lansat un atac nereușit asupra bazei militare comune SUA–Marea Britanie Diego Garcia din Insulele Chagos
Iranul a lansat un atac nereușit asupra bazei militare comune SUA–Marea Britanie Diego Garcia din ...
Israelul atacă pozițiile Hezbollah în Beirut și obiectivele iraniene în Teheran
Israelul atacă pozițiile Hezbollah în Beirut și obiectivele iraniene în Teheran
Trump spune că SUA iau în calcul „temperarea atacurilor asupra Iranului”
Trump spune că SUA iau în calcul „temperarea atacurilor asupra Iranului”
Un iranian și o româncă, puși sub acuzare, după ce au încercat să pătrundă la o bază de submarine din Scoția
Un iranian și o româncă, puși sub acuzare, după ce au încercat să pătrundă la o bază de submarine ...
Accident grav la Tutova: un mort și 15 răniți după răsturnarea unui autocar cu 44 de pasageri
Accident grav la Tutova: un mort și 15 răniți după răsturnarea unui autocar cu 44 de pasageri
Consiliul pentru Pace al lui Trump a înaintat Hamas o propunere de dezarmare
Consiliul pentru Pace al lui Trump a înaintat Hamas o propunere de dezarmare
Guvernul analizează luarea de măsuri pentru prețul carburanților. Bolojan: Scăderea accizelor „nu trebuie să afecteze deficitul bugetar”
Guvernul analizează luarea de măsuri pentru prețul carburanților. Bolojan: Scăderea accizelor „nu ...
Bugetul pe 2026, adoptat: deficit de 6,2% din PIB, inflație estimată la 6,5%, creștere economică de 1%
Bugetul pe 2026, adoptat: deficit de 6,2% din PIB, inflație estimată la 6,5%, creștere economică ...
Europa și Japonia, pregătite să participe la eforturile de securizare a Strâmtorii Ormuz
Europa și Japonia, pregătite să participe la eforturile de securizare a Strâmtorii Ormuz
Nicușor Dan: Am decis să ne alăturăm declarației privind asigurarea libertății de navigație în Strâmtoarea Ormuz
Nicușor Dan: Am decis să ne alăturăm declarației privind asigurarea libertății de navigație în ...
Marea Britanie va permite SUA să-i folosească bazele militare. Cum răspunde Iranul
Marea Britanie va permite SUA să-i folosească bazele militare. Cum răspunde Iranul
Sindicaliștii Romsilva contestă reorganizarea regiei și amenință cu acțiuni în instanță
Sindicaliștii Romsilva contestă reorganizarea regiei și amenință cu acțiuni în instanță
Nicușor Dan: I-am mulțumit Regelui Philippe al Belgiei pentru contribuția la Grupul NATO de la Cincu
Nicușor Dan: I-am mulțumit Regelui Philippe al Belgiei pentru contribuția la Grupul NATO de la Cincu
NATO anunţă retragerea completă a misiunii din Irak şi relocarea acesteia în Europa
NATO anunţă retragerea completă a misiunii din Irak şi relocarea acesteia în Europa
Iranul se pregătește de Anul Nou persan într-o stare de război
Iranul se pregătește de Anul Nou persan într-o stare de război