- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Allianz vrea sa preia AGF cu aproape 10 mld. euro

19 Jan, 12:02 • Redactia DailyBusiness
Allianz SE, cel mai mare asigurator european, a fost de acord sa preia compania de asigurari Assurances Generales de France (AGF) cu 9,8 miliarde de euro, cautand sa-si mareasca profitul prin preluarea controlului total al diviziilor din Europa.
Allianz vrea sa preia AGF cu aproape 10 mld. euro

Oficialii Allianz, au declarat ca au oferit companiei franceze 126,43 euro pe actiune, cu 1,4% mai mult decat pretul actiunilor de la inchiderea bursei de miercuri. Restul platii se va efectua prin transfer de actiuni.

Allianz s-a oferit de asemenea sa cumpere actiunile investitorilor minoritari ai unitatii sale de asigurari de viata din Germania, Allianz Leben.

Allianz detine deja 58 la suta din compania franceza AGF. Asiguratorul german a cumparat pachetul majoritar al AGF in noiembrie 1997 cu apoximativ 10 miliarde de euro bani lichizi.

Cumpararea AFG este cea mai mare achizitie a Allianz de la preluarea Dresdner Bank in 2001 cu 21 miliarde de dolari (16, 25 miliarde euro).

Aceasta achizitie vine dupa ce Allianz a estimat un profit record pentru 2006. Michael Diekmann, CEO al Allianz, a declarat ca aceasta achizitie este „urmatorul pas logic” dupa cumpararea actiunilor micilor investitori de la compania italiana RAS Holding in 2005 cu 5,7 miliarde euro.

Emmanuel Soupre, cel ce detine actiunile AGF, a declarat ca a fost putin dezamagit de oferta Allianz. „AGF este o companie remarcabila, bine condusa si cu cresteri ale profitului periodice „.

AGF a inregistrat o crestere de 33% in prima jumatate a anului, ajungand la un profit net de 1,02 miliarde de euro.

AGF contribuie cu aproximativ 16% la profitul global din asigurari de viata si sanatate al Allianz si cu aproape 20% la profitul din asigurari ale proprietatilor si din asigurari de accident.

Allianz Leben, cea mai mare companie de asigurari de viata din Germania contribuie la profitul global din asigurari de viata al Allianz cu 25%. Oficialii Allianz au declarat ca achizitionarea restului actiunilor Allianz Leben va costa 706 milioane euro.

Tot joi, oficialii Allianz au fost de acord sa cumpere 50% dintr-o companie taiwaneza de asigurari de viata detinuta de partenerul sau Uni-President Enterprises Corp.

Dupa achizitia completa a AGF, cele mai mari companii detinute majoritar de Allianz din Europa raman Euler Hermes SA, cel mai mare asigurator de credite din lume si Allianz Portugalia. Allianz detine 65% din Allianz Portugalia si 71% din Euler Hermes.

In noiembrie Allianz si-a estimat profitul pe 2006 la 6,5 miliarde de euro. In 2005 Allianz a inregistrat un profit de 4,38 miliarde de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze