- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BNP Paribas dezminte zvonurile legate de preluarea ostila a SocGen

11 Feb, 15:28 • Redactia DailyBusiness
Banca franceza BNP Paribas nu planuieste o preluare ostila a rivalilor de la Societe Generale, insa ar putea fi interesata de un acord amical cu aceasta.
BNP Paribas dezminte zvonurile legate de preluarea ostila a SocGen

Oferta BNP de 93 euro pe actiune pentru Societe Generale a fost o „pacaleala”. Ideea unei eventuale preluari ostile nu a fost propusa in consiliul de conducere, potrivit unei surse avizata, citata de NewsIn.

„Ar putea fi vorba despre o abordare amicala. Daca Societe Generale considera un eventual parteneriat ca fiind o miscare inteligenta, atunci s-ar putea face ceva”, conform sursei.

Pe 24 ianuarie, Societe Generale a afisat o pierdere de 4,9 miliarde euro in urma unei fraude interne cauzate de un trader in varsta de 31 de ani, Jerome Kerviel, care se afla acum sub investigatii.

In ciuda acestei pierderi, actiunile bancii s-au apreciat recent, pe fondul speculatiilor legate de o preluare.

Problemele recente ale Societe Generale au contribuit la reluarea unor zvonuri pe piata, conform carora banca franceza ar putea fi preluata de catre cea mai mare banca listata din Franta, BNP Paribas.

Alti analisti au speculat ca SocGen ar putea fi vulnerabila unor preluari de tipul ABN Amro, care duc la impartirea bancii.

Politicienii francezi au anuntat ca vor ca Societe Generale sa fie controlata in continuare de francezi. Multi analisti considera ca, in acest caz, posibile oferte din partea bancilor concurente franceze BNP Paribas si Credit Agricole ar fi favorite.

BNP Paribas a fost aproape de a achizitiona SocGen in 1999.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...