Clinica Medix a investit 1 mil. euro in primul aparat RMN functional din ECE

24 Jan, 14:08 • Redactia DailyBusiness
Clinica Medix, din cadrul spitalului Victor Babes din Bucuresti, a investit 1 milion de euro in achizitionarea in premiera, pentru piata medicala din Europa Centrala si de Est (ECE), a unui RMN functional.
Clinica Medix a investit 1 mil. euro in primul aparat RMN functional din ECE

Echipamentul medical poarta marca General Electric si imbunatateste procesul de diagnosticare si totodata face interventia chirurgicala mai eficienta, a anuntat joi conducerea clinicii.

Finantarea pentru achizitionarea RMN-ului functional a fost asigurata de catre Medicredit Leasing, companie specializata in leasing-ul pe echipamente medicale.

Potrivit lui Dan Captaru, director de operatiuni Medicredit Leasing, investitia in acest echipament se va amortiza in circa trei ani.

Costul unei investigatii cu echipament RMN functional este in medie de 550 de lei, dar in functie de complexitatea investigatiei, poate ajunge pana la 1.000 de lei, potrivit doctorului Eugen Tarta-Arsene, directorul general al clinicii Medix.

El a adaugat ca in Occident, valoarea unei investigatii cu acest echipament poate fi si de 10 ori mai mare. In plus, din decembrie, de cand a fost dat in folosinta, circa 20 de pacienti au beneficiat de acest echipament, dintre care 5 au fost cazuri grave.

Imagistica functionala prin rezonanta magnetica permite o foarte buna localizare spatiala a zonelor craniene afectate, spre exemplu, de leziuni sau tumori. RMN-ul functional presupune, spre deosebire de RMN-ul clasic, folosirea unui soft special post-procesare a datelor obtinute prin activarea ariilor corticale stimulate si elaboarea unor imagini semnificative, vizualizate sub forma unui model 3D.

Firma Medix-Co a fost infiintata in 2005, iar la inceputul anului 2007, echipa Medix si-a inceput activitatea in departamentul de imagistica medicala in Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes din Bucuresti.

Clinica detine doua echipamente de inalta rezolutie marca General Electric, unul specializat in tomografie computerizata (CT) si unul in imagistica functionala prin rezonanta magnetica (RMN-ul functional). Valoarea investitiilor totale in dezvoltarea clinicii, inclusiv achizitia in premiera pentru piata medicala din Europa Centrala si de Est, se ridica la 2,1 milioane de euro.

Directorul general al clinicii Medix a mentionat ca singurul centru din ECE care mai intentioneaza sa utilizeze un echipament RMN functional se afla la Praga.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării