- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Leul s-a stabilizat luni in apropiere de 4,06 lei/euro

29 Dec, 17:06 • Redactia DailyBusiness
Moneda nationala era cotata, in tranzactiile de la inchiderea pietei, in apropiere de 4,06 lei/euro, nivel care marcheaza o depreciere cu aproape 11 bani fata de debutul sedintei, evolutia leului afectand si alte valute din regiune.
Leul s-a stabilizat luni in apropiere de 4,06 lei/euro

„Dupa deprecierea puternica, de pana la 4,07 lei/euro, se pare ca moneda nationala s-a mai linistit si s-a plafonat sub acest nivel. Oricum, si in cazul altor valute din regiune se observa o revenire, in special in cazul zlotului, poate si pentru ca acolo deprecierea a fost mai puternica”, a spus, pentru NewsIn, Ioan Birle, dealerul-sef al Bancii Transilvania.

Leul a inceput sedinta la 3,9650 lei/euro, insa a pierdut rapid teren in fata euro pana la un curs maxim de 4,0714 lei/euro. Pe finalul sedintei, moneda nationala s-a apreciat usor, stabilizandu-se in jurul nivelului de 4,06 lei/euro. La ora 16:30, bancile cumparau un euro cu 4,0565 lei si il vindeau cu 4,0655 lei.

In regiune, monedele emergente au urmat tendinta leului. Astfel, zlotul s-a depreciat initial de la 4,08 la 4,2062 unitati/euro, pentru a recupera apoi din terenul pierdut, pana la 4,1370 unitati/euro. Dupa o intarire brusca in debut pana la 264 unitati/euro, forintul a inceput sa cedeze teren si a inchis sedinta in jurul nivelului de 266,10 unitati/euro.

La cursul de referinta al Bancii Nationale a Romaniei (BNR), leul s-a depreciat luni cu 3 bani, pana la un nivel minim al ultimilor 4 ani si doua luni, de 3,9964 lei/euro.

Banza centrala a testat, luni, piata valutara, in jurul orei 13:00, pentru „a proba realitatea cotatiilor”, dupa cum a explicat un dealer din piata. „Probabil au verificat cotatiile, insa volumele de tranzactionare la acest nivel sunt in continuare extrem de reduse”, a adaugat acesta.

Fata de dolarul american, cursul de referinta publicat luni de BNR arata o apreciere a leului cu peste 4 bani (1,52%), pana la 2,7923 lei/dolar, de la 2,8353 lei/dolar, cat era miercuri.

Pe pietele internationale, dolarul s-a depreciat in fata euro de la 1,4062 la 1,4361 unitati/euro, insa a recuperat usor teren pana in apropiere de 1,43 unitati/euro. La ora 16:30, euro era cotat la 1,4306 dolari.

BNR a afisat, in prima parte a zilei de luni, un nivel mediu al dobanzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 13,97% pe an, sub cel din sedinta anterioara, de 14% pe an, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR), dobanda a coborat la 15,16%, de la 15,28% pe an, cat era miercuri.

Pe piata monetara, dobanzile la depozitele pentru o zi de tip overnight s-au mentinut la nivelul de 14-16% pe an, peste dobanda de politica monetara, de 10,25% pe an si peste dobanda perceputa de BNR la facilitatea de credit (lombard), de 14,25% pe an.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...