Finante-Banci

MEF a vandut obligatiuni pe 5 ani, la o dobanda medie de 9,45%

05 Jun, 15:55 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Economiei si Finantelor (MEF) a plasat joi obligatiuni de stat de tip benchmark pe 5 ani, in valoare de 216 mil. lei (59,7 mil. euro), la care a acceptat sa plateasca un randament anual mediu de 9,45%.
MEF a  vandut obligatiuni pe 5 ani, la o dobanda medie de 9,45%

Randamentul anual maxim acceptat de MEF la aceasta licitatie a fost de 9,50%, la o rata a cuponului de 8,25%. Ministerul a atras, la aceasta licitatie, mai putin de jumatate din suma anuntata initial, de 500 milioane lei, conform NewsIn.

Cererea de cumparare venita din partea bancilor, de 1,143 miliarde lei (315,8 milioane euro), a depasit de circa 5 ori suma atrasa de minister.

La ultima licitatie pentru titluri de stat pe 5 ani, din 22 mai, ministerul a atras 100 milioane lei (27,2 milioane euro) de la banci, la un randament anual mediu de 9,47% si un randament maxim de 9,49% pe an, la titluri cu un cupon de 8,25% pe an.

Pentru luna iunie, Finantele au aprobat emisiuni de certificate de trezorerie cu discont si de obligatiuni de stat de tip benchmark in valoare de 2,6 miliard lei, pentru finantarea si refinantarea datoriei publice.

Finantele au anuntat, pentru trimestrul al doilea al acestui an, emisiuni de titluri de stat in valoare de 3 miliarde lei (peste 800 milioane euro), pentru finantarea deficitului bugetar, dar si a datoriei publice guvernamentale.

Potrivit strategiei privind managementul datoriei publice guvernamentale, pentru perioada 2008-2010, Ministerul Economiei si Finantelor va fi obligat sa se imprumute pe piata interna chiar si in conditiile unor dobanzi foarte mari, ca urmare a inrautatirii asteptarilor inflationiste.

Pentru acest an, MEF anuntase initial ca planuieste sa emita titluri de stat in valoare totala de 11 miliarde lei, peste nivelul de 9,5 miliarde lei al datoriei astfel contractate in 2007, dar dobanzile mari din piata au determinat, in repetate randuri, ministerul sa respinga ofertele la licitatii sau sa accepte sume mai mici.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului Dunării
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului ...
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor economice
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor ...
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză ...
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și un nou sistem de benzi pentru bagaje
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și ...
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 mld. lei, iar creditarea a crescut cu 14%
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 ...
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat și alte măsuri solicitate de Guvern
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat ...
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale