Oltchim a incheiat un contract cu Electrica pe 2008 de peste 74,1 mil. euro

25 Jan, 15:20 • Redactia DailyBusiness
Combinatul chimic Oltchim Ramnicu Valcea a incheiat un contract de furnizare a energiei electrice cu Electrica pentru 2008, in valoare de 278,72 mil. lei (74,1 mil. euro), pret fara TVA si acciza aferenta, a anuntat vineri compania.
Oltchim a incheiat un contract cu Electrica pe 2008 de peste 74,1 mil. euro

„Oltchim SA, in calitate de cumparator, a incheiat pentru anul 2008 contractul de furnizare a energiei electrice cu Electrica SA, cu posibilitatea de prelungire prin acte aditionale”, au precizat reprezentantii Oltchim.

Valoarea contractului nu cuprinde TVA si accize si a fost stabilita pentru un consum anual estimat de 1,36 milioane MWh.

Pe primele noua luni din 2007, Oltchim a obtinut un profit net de 3,37 milioane lei (un milion euro), cu 57,72% mai mic decat in intervalul similar din 2006, cand compania a afisat un castig de 7,97 milioane lei.

Oltchim a realizat in primele trei trimestre ale anului trecut o cifra de afaceri de 1,31 miliarde lei (391,05 milioane euro), cu 1,76% peste cea aferenta perioadei similare din 2006, de 1,29 miliarde lei.

Oltchim a revenit pe 1 noiembrie la capitalul social de 32,36 milioane lei, divizat in 323,6 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 0,1 lei/actiune. In structura actionariatului Oltchim, Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) detine 53,26%, iar SIF Oltenia are o participatie de 6,51%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării