- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Oxford Economics a urcat estimarea privind cresterea economica a Romaniei in 2011 de la 0,1% la 1,2%

04 May, 12:05 • Redactia DailyBusiness
Oxford Economics a modificat in sens pozitiv estimarea privind cresterea economica a Romaniei in acest an, de la 0,1% la 1,2%, in principal datorita exporturilor si industriei, dar si in urma unor semnale incurajatoare din celelalte sectoare ale economiei.
Oxford Economics a urcat estimarea privind cresterea economica a Romaniei in 2011 de la 0,1% la 1,2%

Analistii institutului britanic estimau in februarie ca economia Romaniei va creste cu numai 0,1% in acest an, iar prognoza din noiembrie era si mai pesimista, indicand o scadere de 1% a produsului intern brut (PIB).

Oxford Economics noteaza, intr-o analiza transmisa marti, ca situatia din industrie este incerta, cu plusuri si minusuri, insa perspectiva este una optimista, deoarece productia industriala a atins cele mai ridicate niveluri inregistrate in ianuarie si februarie, iar utilizarea capacitatii industriale a fost apropiata de nivelurile anterioare crizei, relateaza Mediafax.

[b]Exporturile continua sa aduca cea mai importanta contributie la cresterea economiei[/b], iar increderea din industrie a continuat sa se consolideze in primele luni ale anului, apreciaza analistii.

Institutul semnaleaza extinderea treptata a relansarii economice si catre celelalte sectoare ale economiei.

„Au aparut semne incurajatoare in restul economiei, relansarea parand ca se largeste treptat, cu o imbunatatire a sentimentului in toate sectoarele in acest an, care sprijina asteptarile privind angajarile”, se spune in raportul citat.

Volumul vanzarilor retail a crescut in februarie pentru cea de-a doua luna consecutiv, desi cheltuielile de consum continua sa fie afectate de scaderea puternica a salariului real si de masurile fiscale.

Cel mai important risc pentru scenariul de crestere economica de 1,2% anticipat de Oxford Economics este inflatia, care a urcat in martie la 8% din cauza preturilor mai ridicate la alimente si marfuri nealimentare. Astfel, analistii anticipeaza ca BNR nu va reduce dobanda de politica monetara in acest an de la nivelul actual de 6,25%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție de 83 de miliarde de dolari
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție ...
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va fi considerat contrabandist
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va ...
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile vor să repopuleze zone intrate în declin demografic
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile ...
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ei în asigurarea securității în Europa
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ...
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – N.H. Movila Vulpii
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – ...
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex și Tarom
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex ...
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul săptămânii viitoare
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul ...
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, AUR şi neafiliaţi. Printre semnatari, şi Victor Ponta
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național