- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Porsche: Creditul auto s-a dublat in primele 9 luni, la 28,7 mil. euro

03 Dec, 12:22 • Redactia DailyBusiness
Porsche Bank a inregistrat in primele 9 luni ale anului o crestere de 99,8% la creditele auto acordate, pana la 1.475 de contracte noi, cu o valoare a bunurilor finantate de 28,7 milioane euro, dublu fata de perioada ianuarie-septembrie 2007.
Porsche: Creditul auto s-a dublat in primele 9 luni, la 28,7 mil. euro

Noile contracte ale Porsche Finance Group, pe toate liniile de business, au totalizat in primele 3 trimestre o valoare a bunurilor finantate de 269,3 milioane euro, in crestere cu 2,2% fata de septembrie 2007, a anuntat compania.

„Multi cumparatori s-au convins ca un credit auto este mai potrivit pentru nevoile lor si mai convenabil decat un credit general de consum, oferit de bancile universale”, a spus Kurt Leitner, CEO al Porsche Finance Group.

Valoarea medie a creditelor auto acordate variaza in jurul sumei de 12.000 euro, iar valoarea medie cu TVA a masinilor finantate ajunge la 18.000 euro.

Programul Remat a avut un impact substantial asupra rezultatelor bancii, cifrele aratand o crestere cu 140% a valorii bunurilor finantate prin acest program in 2008, pana la 4,8 milioane euro, comparativ cu vanzarile aferente anului anterior. Numarul de contracte finantate prin Remat in acest an a fost de 395, ceea ce a reprezentat o crestere cu 158% fata de anul trecut.

Ca volum, creditul auto si-a marit cota in portofoliul grupului, reprezentand peste 10,5% din totalul valorii noilor bunuri finantate.

Leasing-ul financiar este inca produsul predominant in portofoliul Porsche Finance Group, reprezentand 87% la sfarsitul lunii septembrie, se arata in comunicat.

Volumul contractelor de leasing financiar semnate in primele 9 luni ale acestui an sunt de 249 milioane euro, in crestere cu 3,3% fata de septembrie 2007.

Leasing-ul operational se mentine la acelasi nivel de anul trecut, cu o cota de 4% din totalul contractelor noi.

„Piata leasing-ului operational a crescut usor in 2008, dar simtul proprietatii este inca foarte puternic. Evolutia viitoare va aduce o crestere constanta a domeniului, leasing-ul operational urmand sa reprezinte circa 20% din finantarile auto, in urmatorii cinci sau sase ani”, estimeaza Kurt Leitner.

Porsche Finance Group ofera servicii financiare integrate, exclusiv cumparatorilor care prefera marcile holding-ului, printr-o retea nationala de dealeri, care actualmente numara 86 de companii.

La finalul lunii septembrie 2008, Porsche Finance Group avea 155 de angajati in toate cele cinci linii de business, iar numarul total de contracte aflate in portofoliul grupului depasea 69.500, cu aproape 20% mai mult decat la sfarsitul lunii septembrie 2007.

In primele 9 luni ale acestui an, Porsche Finance Group a finantat circa 15.000 de masini, ceea ce reprezinta o cota de 33% din totalul masinilor vandute de Porsche Romania.

In privinta lunilor urmatoare, oficialii Porsche Finance Group estimeaza noi oportunitati.

„In ciuda faptului ca tendintele actuale indica o crestere a costurilor surselor de finantare, consideram ca operatiunile de finantare sunt motorul pietei auto si chiar si in vremuri mai dificile, nu anticipam o scadere semnificativa a cererilor de finantare pe care le vom primi, ceea ce se datoreaza si procedurile rapide si simple pe care le-am implementat”, a spus Leitner.

Porsche Finance Group se ocupa cu finantarea autoturismelor apartinand marcilor holding-ului – Volkswagen, Seat, Skoda, Audi, Porsche.

Grupul este prezent pe piata romaneasca din 1999 si include 5 companii: Porsche Leasing, Porsche Bank, Porsche Broker de Asigurare, Porsche Mobility si noua Porsche Asigurari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...