- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Veniturile grupului Teraplast Bistrita au crescut cu 40% in 2008

17 Mar, 11:17 • Redactia DailyBusiness
Grupul Teraplast Bistrita, procesator de PVC, a anuntat o crestere a veniturilor cumulate de 40% in primele doua luni ale acestui an, fata de perioada similara a anului trecut.
Veniturile grupului Teraplast Bistrita au crescut cu 40% in 2008

Teraplast Bistrita a inregistrat in 2007 vanzari totale de circa 186 milioane lei, reprezentand o crestere de 32% fata de anul 2006, conform situatiilor financiare statutare, preliminare neauditate.

„Profitul net aferent anului 2007 s-a ridicat la aproximativ 17,6 milioane de lei, in crestere cu 11% fata de anul 2006”, a declarat Emanoil Viciu, director general Teraplast.

„Profitul operational a crescut cu o rata mai mare in 2006 (cu 26%), diferenta dintre ratele de crestere ale profitului operational si cel net provine din efectul negativ al deprecierii leului”, a mai spus Viciu.

In ceea ce priveste compania Politub, producatoare de tuburi din polietilena pentru retelele de gaz si apa, in care Teraplast detine 50%, vanzarile totale pe 2007 au fost de aproximativ 44 milioane lei, cu 21% mai mari decat cele ale anului 2006, conform situatiilor financiare statutare, preliminare neauditate. Profitul net pe 2007 s-a cifrat la 2,4 milioane lei.

Societatea Plastsistem, ce produce panouri sandwich pentru constructii comerciale si industriale, in care Teraplast detine 70.43%, a inregistrat in 2007, an in care si-a schimbat domeniul de activitate, vanzari totale de aproximativ 31 milioane lei, cu 7% mai mult decat vanzarile anului 2006 si un profit net de 1 milion lei, conform situatiilor financiare statutare, preliminare neauditate.

„Pentru anul 2008, Teraplast isi propune o crestere a vanzarilor de peste 40%”, a afirmat Viciu.

Grupul va investi peste 66 milioane de euro in urmatorii 5 ani pentru extinderea capacitatilor de productie, diversificarea portofoliului de produse si optimizarea activitatii interne.

Pe o suprafata de aproape 20 de hectare, Teraplast construieste un parc industrial, situat la aproximativ 10 km de Bistrita, in localitatea Saratel, unde vor fi relocate la sfarsitul anului 2008 toate capacitatile de productie ale Grupului.

Concentrarea activitatilor intr-o locatie unica, in afara orasului Bistrita, urmareste sa optimizeze fluxurile de productie si sa fluidizeze aprovizionarea si distributia. Procesul de relocare va elibera o suprafata de 5,7 ha de teren, situat in centrul orasului Bistrita, evaluat de catre companie la cel putin 8 milioane de euro.

Grupul Teraplast Bistrita dispune de o retea de 7 depozite proprii, iar distributia este asigurata prin partenerii din toata tara, care acopera integral piata interna. Teraplast exporta atat pe piata est-europeana, cat si pe cea central si vest-europeana, in tari ca: Italia, Franta, Austria, Germania, Ungaria, Slovenia, Serbia, Bulgaria, Republica Moldova etc.

Teraplast are 4 actionari principali, SIF Banat-Crisana, Marley Ungaria (membra a grupului belgian Aliaxis) si doua persoane fizice detinand in total 94% din actiuni. Numarul de angajati este de 682 de persoane.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan a semnat decretul privind desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de premier, după revocarea mandatului lui Eugen Tomac
Nicușor Dan a semnat decretul privind desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de premier, după ...
UDMR amână decizia privind intrarea la guvernare și așteaptă poziția oficială a PNL în criza provocată de desemnarea lui Adrian Veștea
UDMR amână decizia privind intrarea la guvernare și așteaptă poziția oficială a PNL în criza ...
Trump anunță posibil acord cu Iranul privind armele nucleare, Teheranul neagă semnarea imediată
Trump anunță posibil acord cu Iranul privind armele nucleare, Teheranul neagă semnarea imediată
Centrala uriașă de la Mintia intră în teste. Primul megawatt, așteptat în zilele următoare
Centrala uriașă de la Mintia intră în teste. Primul megawatt, așteptat în zilele următoare
Adrian Veștea, după desemnarea ca premier: „Este un moment de responsabilitate pentru PNL și pentru România”
Adrian Veștea, după desemnarea ca premier: „Este un moment de responsabilitate pentru PNL și pentru ...
USR, împărțit după desemnarea lui Adrian Veștea. Mihai Mihaiu: „Decizie surprinzătoare, greu de susținut în actuala formulă”
USR, împărțit după desemnarea lui Adrian Veștea. Mihai Mihaiu: „Decizie surprinzătoare, greu ...
AUR anunță că nu va vota guvernul Veștea: „Sub nicio formă nu se pune problema să-l susținem”
AUR anunță că nu va vota guvernul Veștea: „Sub nicio formă nu se pune problema să-l susținem”
Deputat PNL îl susține pe Adrian Veștea: „E omul cel mai potrivit pentru acest moment”
Deputat PNL îl susține pe Adrian Veștea: „E omul cel mai potrivit pentru acest moment”
Prima reacție a PSD după desemnarea lui Adrian Veștea: „Un moment important pentru formarea viitorului guvern”
Prima reacție a PSD după desemnarea lui Adrian Veștea: „Un moment important pentru formarea viitorului ...
ANM: Cod galben de vijelii, furtuni și vânt puternic în mai multe regiuni din țară. Rafale de până la 90 km/h
ANM: Cod galben de vijelii, furtuni și vânt puternic în mai multe regiuni din țară. Rafale de până ...
Ciprian Ciucu acuză un „complot” după desemnarea lui Adrian Veștea: „PNL nu a fost consultat, nici măcar întrebat”
Ciprian Ciucu acuză un „complot” după desemnarea lui Adrian Veștea: „PNL nu a fost consultat, ...
Bolojan atacă desemnarea lui Adrian Veștea: „Un act ostil și o încercare de rupere a PNL”
Bolojan atacă desemnarea lui Adrian Veștea: „Un act ostil și o încercare de rupere a PNL”
Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan după retragerea lui Eugen Tomac
Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan după retragerea lui Eugen Tomac