- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

ANAF vrea sa investeasca 40 mil. euro in modernizarea sistemului IT

16 Sep, 16:26 • Redactia DailyBusiness
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) va organiza licitatii pentru modernizarea sistemului de IT, contractele fara taxa pe valoarea adaugata (TVA) fiind estimate la circa 144,3 milioane lei (40,6 milioane euro), potrivit datelor publicate marti pe sistemul electronic de achizitii publice.
ANAF vrea sa investeasca 40 mil. euro in modernizarea sistemului IT

Procedurile de adjudecare pentru cele sapte licitatii programate de ANAF pentru achizitionarea unor servicii IT de consultanta, Internet si asistenta, teleconferinta, precum si a unor pachete de software vor avea loc intre 15 octombrie si 15 decembrie, a scris NewsIn.

Astfel, pe 15 octombrie vor avea loc procedurile de adjudecare pentru doua licitatii, una pentru achizitionarea unui sistem integrat de invatamant electronic (eLearning), cu o valoare estimata de 10,4 milioane lei, iar cea de-a doua pentru imbunatatirea retelei de date a administratiei fiscale, contractul fiind estimat la 22,2 milioane lei.

In prima zi din decembrie, vor putea fi adjudecate alte doua contracte ce vizeaza un sistem pentru managementul informatiei fiscale si comunicarea cu contribuabilii – cu o valoare estimata la 76,4 milioane lei – si software pentru securitatea datelor si comunicatiilor sistemelor IT, estimat la 11,1 milioane lei.

Pe 2 decembrie va putea fi adjudecat contractul privitor la cumpararea unui sistem pentru inventarierea patrimoniului, estimat la 3,33 milioane euro.

Ultimele doua contracte vor putea fi adjudecate in 15 decembrie, cand se doreste achizitionarea unui sistem unic de administrare a creantelor fiscale, cu o valoare estimata la 10,4 milioane lei, si un sistem de videoconferinta, estimat la 10,5 milioane lei.

Potrivit datelor din anunturile de intentie, contractele nu vor intra sub incidenta acordului privind contractele de achizitii publice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PSD ia în calcul varianta Sorin Grindeanu premier, dacă Adrian Veștea nu obține majoritatea necesară în Parlament
PSD ia în calcul varianta Sorin Grindeanu premier, dacă Adrian Veștea nu obține majoritatea necesară ...
Administrația Trump ia în calcul un fond de investiții de 300 de miliarde de dolari dacă Iranul respectă încetarea focului
Administrația Trump ia în calcul un fond de investiții de 300 de miliarde de dolari dacă Iranul respectă ...
Adrian Veștea vrea continuitate la Finanțe și caută sprijin pentru noul Guvern: „Vom vedea la momentul votului”
Adrian Veștea vrea continuitate la Finanțe și caută sprijin pentru noul Guvern: „Vom vedea la momentul ...
Victor Ponta: Soarta viitorului Guvern depinde de UDMR. Refacerea vechii coaliții ar fi „o bătaie de joc la adresa României”
Victor Ponta: Soarta viitorului Guvern depinde de UDMR. Refacerea vechii coaliții ar fi „o bătaie ...
UDMR nu îl susține pe Adrian Veștea și anunță că nu intră la guvernare
UDMR nu îl susține pe Adrian Veștea și anunță că nu intră la guvernare
SUA-Iran: S-a ajuns la un acord pentru încheierea războiului din Iran, iar Trump ordonă oprirea blocadei navale americane
SUA-Iran: S-a ajuns la un acord pentru încheierea războiului din Iran, iar Trump ordonă oprirea blocadei ...
BNR: Datoria externă a României a urcat cu peste 1 miliard de euro în primele patru luni din 2026, la 229,5 miliarde euro
BNR: Datoria externă a României a urcat cu peste 1 miliard de euro în primele patru luni din 2026, ...
Bursa de Valori București (BVB): Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni; rulaj de 109 milioane lei
Bursa de Valori București (BVB): Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni; rulaj de 109 ...
Liderii G7 deschid discuțiile summitului pe tema Ucrainei și a Orientului Mijlociu, cu Zelenski prezent în Franța
Liderii G7 deschid discuțiile summitului pe tema Ucrainei și a Orientului Mijlociu, cu Zelenski prezent ...
Adrian Veștea refuză să își depună mandatul: „Poziția mea nu se schimbă”
Adrian Veștea refuză să își depună mandatul: „Poziția mea nu se schimbă”
Adrian Veștea: „Îmi doresc un guvern format din toate partidele proeuropene, inclusiv PSD și PNL”
Adrian Veștea: „Îmi doresc un guvern format din toate partidele proeuropene, inclusiv PSD și PNL”
Bolojan îi cere premierului desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul
Bolojan îi cere premierului desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul
Ilie Bolojan: PNL îi cere președintelui Nicușor Dan reluarea consultărilor pentru formarea unui nou guvern
Ilie Bolojan: PNL îi cere președintelui Nicușor Dan reluarea consultărilor pentru formarea unui nou ...
Fritz critică desemnarea lui Veștea drept premier
Fritz critică desemnarea lui Veștea drept premier
Ilie Bolojan: „Suntem într-o situaţie cum partidul nu a mai fost de mult”
Ilie Bolojan: „Suntem într-o situaţie cum partidul nu a mai fost de mult”
Grindeanu consideră că președintele n-a încălcat Constituția
Grindeanu consideră că președintele n-a încălcat Constituția
Volodimir Zelenski declară că s-a oferit să se întâlnească cu Putin la summitul G7 din Franța
Volodimir Zelenski declară că s-a oferit să se întâlnească cu Putin la summitul G7 din Franța
Investiții în promovarea jocului responsabil: concept modern de business în iGaming
Investiții în promovarea jocului responsabil: concept modern de business în iGaming