Media & Advertising

Estee Lauder si-a impartit contul global de planning si buying

01 May, 10:37 • Redactia DailyBusiness
Compania producatoare de produse cosmetice Estee Lauder, si-a impartit contul global de planning si media buying in valoare de 400 mil. $ (circa 257 mil. euro) intre agentia M2M, parte a grupului Omnicom si Mindshare, parte a grupului WPP, informeaza presa internationala.
Estee Lauder si-a impartit contul global de planning si buying

Agentia M2M a castigat contul pentru regiunea Marea Britanie, Europa si Asia, in timp ce Mindshare va gestiona contul pentru Statele Unite.

M2M gestiona deja contul de planning si buying al Estee Lauder in Marea Britanie, in timp ce contul din zona Asia era divizat intre agentii locale.

Estee Lauder, care detine branduri precum Clinique, Aveda si Aramis, a organizat pitchul in urma cu 8 luni cu scopul de a-si consolida partea de publicitate intr-o singura agentie.

Pitch-ul a fost amanat cu doua luni, acesta trebuind initial sa fie organizat in aprilie anul trecut. Brief-ul a fost gestionat de birourile centrale Estee Lauder din New York.

Castigarea contului Estee Lauder este a doua victorie globala din ultima saptamana a grupului Omincom. Acesta a castigat, in urma cu cateva zile, contul global de media al Intel – cea mai mare companie producatoare de microprocesoare din lume – in valoare de 300 milioane de dolari (circa 192 mil. euro).

Grupul Omnicom, unul dintre cele mai mari grupuri de comunicare din lume, cuprinde retelele TBWA, OMD si BBDO. Omnicom este prezent si in Romania prin agentiile Graffiti BBDO, TBWA\Merlin si DDB Bucharest.

WPP este unul dintre cele mai mari grupuri de comunicare din lume si numara in portofoliu companii precum AGB Nielsen Media Research, si agentiile Mediaedge:cia, GroupM, Ogilvy&Mather Worldwide si Grey Worlwide. Grupul activeaza in 106 tari si are clienti precum Vodafone, Orange si France Telecom.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Spania: Numărul morților a crescut la 57, în urma intrării ilegale a 50.000 de persoane în Ceuta
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului Dunării
Surse: Guvernul interimar se reunește în ședință extraordinară pe fondul scăderii istorice a debitului ...
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor economice
Trump convoacă ședința Cabinetului la Camp David, pe fondul conflictului cu Iranul și al presiunilor ...
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR
Legea privind integritatea a fost redepusă în Parlament, după respingerea în Senat. Abrudean acuză ...
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Curtea de Apel București suspendă executarea a șase hotărâri adoptate de Guvernul interimar Bolojan
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Spania desfășoară forțele militare, în timp ce sute de oameni trec în Ceuta din Maroc
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Alimentation Couche-Tard preia gigantul polonez Żabka, într-o megatranzacție de 8,6 miliarde de dolari
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și un nou sistem de benzi pentru bagaje
Aeroportul Transilvania Târgu Mureș investește 1,7 mil. lei în modernizarea vechiului terminal și ...
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 mld. lei, iar creditarea a crescut cu 14%
Raiffeisen Bank România a obținut un profit net de 849 mil. lei în S1 2026, activele au urcat la 91,8 ...
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
OMV Petrom și-a majorat rezultatul operațional cu 21% în primul semestru, la 3 mld. lei
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Motorina depășește 10,5 lei/litru și atinge un nou maxim istoric
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat și alte măsuri solicitate de Guvern
Camera Deputaților se reunește vineri în plen pentru votul unor proiecte privind ajutoarele de stat ...
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale
SANITAS anunţă suspendarea grevei generale