New Media

Jocurile video online pentru console vor aduce de 10 ori mai multi bani in patru ani

13 Aug, 11:52 • Redactia DailyBusiness
Jocurile video online pentru console ar putea genera in 2011 venituri de 10,5 mld.$, de la 981 mil.$ in 2007, pe fondul cresterii numarului de utilizatori la nivel mondial, arata un studiu al IDC.
Jocurile video online pentru console vor aduce de 10 ori mai multi bani in patru ani

Piata este formata de veniturile din descarcarile online, de incasarile provenite din jocuri vandute offline, precum si de abonamente si taxe de acces la jocurile pentru console de pe Internet.

Toate cele trei console de ultima generatie aflate pe piata, Xbox 360 a Microsoft, Playstation 3 a Sony precum si Wii, a companiei Nintendo, ofera utilizatorilor posibilitatea de a se conecta la Internet pentru a rula jocuri online.

In 2007, veniturile din jocurile online pentru console vor reprezenta aproximativ 2,5% din piata globala a jocurilor video. Pana in 2011, incasarile din jocurile online pentru console vor ajunge la aproximativ 18,6% din piata.

Doar din taxele pentru descarcat jocurile de pe Internet, veniturile vor creste pana in 2011 la o valoare de 7,2 mld.$, comparat cu incasari de 493 mil.$ in 2007. Astfel, in 2011 aceste download-uri vor detine 68,6% din piata veniturilor inregistrate online de catre console, conform IDC. Aceste venituri le include si pe cele provenite din descarcarea altor aplicatii adiacente jocurilor (patch-uri, update-uri etc.) pentru console.

„Faptul ca utilizatorii de console au inceput sa descarce din ce in ce mai mult jocuri si content pentru acestea de pe site-uri ne indica o crestere a business-ului si a oportunitatilor pe acest segment”, a spus Billy Pidgeon, manager programator al companiei de analiza Consumer Markets: Games.

„Sectorul acesta are un potential enorm. Trebuie ca producatorii sa convinga gamerii de comoditatea si utilitatea download-ului de jocuri pentru a genera venituri din ce in ce mai mari”, a continuat Pidgeon.

Veniturile din publicitatea online de pe site-urile de unde utilizatorii pot descarca jocuri pentru console vor atinge 12 mil. $ in 2007, prima crestere significanta a acestei nise. Pana in 2011, veniturile de pe acest segment vor creste pana la 858 mil$, detinand o cota de piata pe nisa veniturilor online de aproximativ 8,2%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis o anchetă
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis ...
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar fără surse de finanțare
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar ...
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina