- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

O glumă făcută de un influencer englez la adresa românilor a împărțit internetul în două. Reacții dure din partea celor care nu au gustat-o: „Arați ca aceia despre care vorbești”

19 Dec, 09:31 • Stefan Simion
O glumă făcută pe TikTok de un englez la adresa românilor a împărțit internetul în două. Daniel James este un influencer celebru în Regat, având peste 100.000 de urmăritori pe rețelele sociale.
O glumă făcută de un influencer englez la adresa românilor a împărțit internetul în două. Reacții dure din partea celor care nu au gustat-o: „Arați ca aceia despre care vorbești”

Influencerul a făcut o glumă destul de deplasată la adresa românilor, care, după cum era de așteptat, i-a deranjat pe mulți dintre românii care îl urmăresc pe TikTok.

Gluma care a împărțit internetul în două

Clipul respectiv a strâns nu mai puțin de 500 000 de vizualizări, iar comentariile curg valuri. Comentariile sunt atât de la cei peste măsură de indignați, cât și de la cei care au gustat gluma.

E atât de frig afară, încât am văzut români cu mâinile în propriile buzunare”, a zis bărbatul pe platforma de socializare, potrivit stiridiaspora.ro

Mulți dintre cei din comunitatea de români din Anglia au fost de părere că gluma lui James nu face altceva decât să perpetueze stereotipuri negative despre naționalitatea lor. Alții, în schimb, cu simțul autoironiei dezvoltat, au încercat să combată percepțiile negative despre români, susținând că nu este cazul să fie luată în serios și să fie tratată ca o glumă.

glumă

Sunt român și nu e chiar atât de frig”

„Sunt român și mi s-a părut amuzant. Pace, frate!”

„Tradiția e tradiție”

„Hahaha, sunt român și asta e cea mai tare glumă despre noi”

„Sunt român și mi se pare amuzant. Unii din comentarii ar trebui să se relaxeze și să nu ia totul în serios”, sunt câteva dintre comentariile românilor la clipul lui James.

Citeste si Un alt oraș italian iubit de români ia măsuri radicale pentru a limita turismul în masă!

Reacții dure din partea celor care nu au gustat gluma: „Oamenii care stigmatizează nu sunt prea inteligenți”

La polul opus, s-au aflat comentatorii care s-au simțit peste măsură de jigniți de gluma tiktokerului și s-au apărat lansând atacuri la persoană.

„Amuzant e că omul ăsta arată ca aceia despre care vorbește”

„Prietene, se pare că singurul lucru pe care l-ai construit e caracterul – și acela e încă în construcție”

„O să spun doar atât: oamenii care stigmatizează nu sunt prea inteligenți”

„Te așteptăm să vii în România, și atunci să vedem dacă mai vorbești la fel”

Citeste si Cum arată al 13-lea salariu pentru românii stabiliți în Italia. Bonusurile pe care angajații le primesc de Crăciun

„De parcă oamenii din Anglia mai au bani în buzunare zilele astea”, au fost câteva dintre comentariile internauților.

Mai mulți internauți din categoria celor care s-au considerat jigniți au spus că au raportat clipul, însă TikTok nu l-a considerat xenofob sau jignitor.

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult