Emisarul american Steve Witkoff, trimis de Donald Trump, a anunțat la Forumul Economic Mondial de la Davos că negocierile pentru un acord de pace între Rusia și Ucraina, care durează de aproape patru ani, au progresat semnificativ și mai există doar un singur punct de rezolvat. Deși Witkoff nu a precizat despre ce punct este vorba, sursele sugerează că este vorba probabil despre problema teritorială, considerată „cartoful fierbinte” al discuțiilor.
Te-ar mai putea interesa și: Trump spune că a format un „cadru pentru un viitor acord” privind Groenlanda
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2026/01/donald-trump-president-etats-unis-davos-1024x576.jpg)
Steve Witkoff a subliniat că mai multe variante au fost deja discutate pentru acest punct și că există premise pentru rezolvarea sa, cu condiția ca ambele părți să fie dispuse să facă concesii. Anunțul său a fost făcut în cadrul unui eveniment organizat de Ucraina la Davos, fără alte detalii suplimentare.
În paralel, Witkoff a anunțat că va merge joi la Moscova, împreună cu Jared Kushner, ginerele lui Donald Trump, pentru o întâlnire cu președintele rus Vladimir Putin. Această vizită vine la cererea părții ruse și face parte dintr-o serie de negocieri indirecte între Kiev și Moscova, menite să identifice o soluție diplomatică pentru conflict. Ulterior, emisarii americani vor continua discuțiile în Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, în cadrul unor grupuri de lucru militare pentru a aborda aspectele tehnice ale încetării ostilităților.
Tot la Davos, Donald Trump urmează să aibă o întâlnire cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în timp ce secretarul general al NATO, Mark Rutte, a confirmat angajamentul Statelor Unite de a furniza Ucrainei „tot materialul militar de care are nevoie”.
Negocierile se desfășoară de luni de zile și vizează mai multe puncte sensibile, inclusiv teritoriile ocupate de Rusia și garanțiile de securitate pentru Ucraina după un eventual armistițiu. Kievul cere claritate în privința sprijinului occidental și securității sale post-conflict. De asemenea, Steve Witkoff și Jared Kushner s-au întâlnit anterior cu Vladimir Putin în decembrie 2025, la Moscova, pentru a-i prezenta propuneri concrete de soluționare a războiului, declanșat de invazia Rusiei în Ucraina pe 24 februarie 2022.