- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Apicultorii, predispuși la faliment! Canicula lasă albinele fără hrană, iar temperaturile extreme topesc fagurii

23 Aug, 13:26 • Constantin Cristina
Apicultorii sunt compromiși pierzaniei din cauza temperaturilor ridicate din timpul zilei. Albinele devin agresive, comportament rezultat de caniculă, deoarece nu mai găsesc hrană din cauza secetei.
Apicultorii, predispuși la faliment! Canicula lasă albinele fără hrană, iar temperaturile extreme topesc fagurii

Potrivit Asociaţiei Apicultorilor Profesionişti (AAP) Buzău, condiţiile meteorologice înregistrate în ultima perioadă produc efecte iremediabile familiilor de albine. Canicula conduce la topirea fagurilor, având rezultate devastatoare asupra câștigurilor apicultorilor, a precizat Agerpres.

Citește și: Apicultorii au ajuns în pragul disperării. Românii solicită ajutor din partea Guvernului. „Nu avem bani să pregătim familiile de albine”

Apicultorii, predispuși la faliment! Canicula lasă albinele fără hrană, iar temperaturile extreme topesc fagurii

„Legat de perioada aceasta caniculară, albinele au un comportament aparte, în sensul că devin mai agresive, se pierd, uzura este mai mare, rezultă un consum foarte mare de miere. Având în vedere că perioada culesului la floarea-soarelui s-a încheiat, avem prea mult timp până la primăvară, atunci când albinele încep să culeagă din nou ceva. Deci cules de întreţinere în perioada aceasta nu avem deloc.

În plus, ne mai confruntăm cu o problemă din cauza căldurii excesive. Practic, se topesc fagurii în stup, ceea ce duce chiar la moartea familiei respective, pentru că mierea din faguri poate astupa urdinişul şi de aici apare sufocarea familiei de albine. În ţară sunt foarte multe cazuri şi mai ales la apicultorii care lucrează la sol cu familiile de albine, unde soarele bate mai puternic, în schimb pe pavilioane lucrurile se întâmplă, dar mai rar. Practic ele în loc să zboare la urdiniş, pur şi simplu nu ştiu cum să treacă peste aceste momente dificile. Nu este vreo modalitate de a le proteja.

Natura este natură, contra naturii nu ne putem opune. Uzura este mare la albine din cauza forţei pe care o depun în interiorul stupului, seceta face de aşa natură ca nicio floricică să mai apară astfel încât albinele să mai aducă ceva. Este lipsă de polen, pâinea albinelor în stup şi plus de asta este o uzură a albinelor pentru că zboară la distanţe mari pentru a aduce ceva în cuib, de unde rezultă o oboseală a acestora”, a declarat preşedintele AAP Buzău, Mihăilă Prahoveanu.

apicultori
apicultori

Pe de altă parte, condițiile meteorologice afectează și prețul mierii, care a scăzut cu mult în ultima perioadă.

„Legat de producţia de miere, la rapiţă, zero, salcâm zero, la tei în jur de 10 kg per familie, iar la floarea-soarelui în jur de 10-15 kg per familie. Pe lângă faptul că avem o producţie slabă, problema este că ne confruntăm şi cu preţul la miere foarte scăzut, la convenţional în jur de 8 lei kg, şi asta din cauza faptului că în comunitatea europeană s-a redus consumul de miere, iar consumatorii nu mai au încredere să cumpere pentru că pe piaţă există produse falsificate.

În primăvară am avut o dezvoltare slabă a familiilor de albine, a fost vorba despre intervalele acelea cu zile calde şi nopţi reci, plus de asta, pe perioada de întreţinere cu nectar de la pomi fructiferi, vremea a fost urâtă, la salcâm a fost puţină floare şi am înregistrat o producţie de 3 – 4 kg la familia de albine. În zona Moldovei a mers ceva mai bine, dar la nivel naţional cam asta a fost situaţia.

Producţia de miere la nivel naţional scade de la an la an, din păcate. Nu ne putem asigura cheltuielile pentru că preţul este foarte mic. Având în vedere că şi anul trecut a fost o producţie slabă, în acest an producţia a scăzut cu 20 – 30 la sută, dacă nu mai bine”, a precizat Mihăilă Prahoveanu.

Alte articole: O nouă problemă cu importurile din Ucraina. Mierea ucraineană ajunge în România la prețuri extrem de mici. Reacția apicultorilor „Ne împiedică pe noi să vindem mierea naturală”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz