- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Când se va deschide Târgul de Crăciun din Sibiu în 2023! În premieră: spaţiul expoziţional va fi extins în curtea Palatului Brukenthal

15 Nov, 19:59 • Fundeanu Madalina
Târgul de Crăciun din Sibiu 2023 se va deschide, vineri, 17 noiembrie, cu peste o sută de expozanţi care vor participa la eveniment. Pentru prima dată în istoria târgului, spaţiul expoziţional va fi extins în curtea Palatului Brukenthal.
Când se va deschide Târgul de Crăciun din Sibiu în 2023! În premieră: spaţiul expoziţional va fi extins în curtea Palatului Brukenthal

Vești minunate pentru cei care așteaptă sărbătorile de iarnă! Târgul de Crăciun din Sibiu 2023 se va deschide săptămâna aceasta. Spațiul a fost extins în curtea Palatului Brukenthal, potrivit informațiilor transmise de Antena 3 CNN.

Se deschide Târgul de Crăciun din Sibiu!

Târgul de Crăciun din Sibiu 2023 se va inaugura în ziua de vineri, 17 noiembrie, cu peste o sută de expozanţi care vor participa la eveniment. Pentru prima dată în istoria târgului, spaţiul expoziţional va fi extins în curtea Palatului Brukenthal, unde se vor expune produse handmade şi patiserie.

„Târgul de Crăciun de la Sibiu revine în Piaţa Mare începând cu 17 noiembrie 2023. Peste 110 expozanţi îi întâmpină pe sibieni şi pe turişti cu numeroase produse, de la cadouri extrem de variate până la cele mai delicioase mâncăruri şi băuturi de sezon. Dintre aceştia, mai mult de o treime sunt la prima prezenţă în cadrul acestui eveniment”, a anunțat, miercuri, Primăria Sibiu.

Te-ar mai putea interesa și: Muzeul Național de Istorie urmează să fie reabilitat! Va fi a doua cea mai mare investiţie într-un monument istoric: peste 100 de milioane de euro!

Târg de Crăciun Sibiu
Târg de Crăciun Sibiu

Potrivit acesteia, şi anul acesta dintre atracţiile principale fac parte spectaculoasele proiecţii pe clădirile din Piaţa Mare, Atelierul lui Moş Crăciun, roata panoramică, trenuleţul turistic şi patinoarul.

„O noutate a ediţiei din acest an a Târgului de Crăciun o constituie extindere acestuia în curtea Palatului Brukenthal. Această nouă locaţie este gândită ca o alternativă la forfota publicului din Piaţa Mare. Aici, vizitatorii vor întâlni expozanţi cu articole handmade deosebite, patiserii din Sibiu şi Cluj-Napoca, un bar operat de către barmani experimentaţi, dar şi multe surprize culinare”, mai anunţă Primăria Sibiu.

Aceasta mai precizează că nu va lipsi nici muzica, pe scena amplasată în curtea Palatului urmând să urce Andi Moisescu, DJ Antenna, DJ Vasile, Nopame şi alte formaţii de jazz, DJ-i de electro funk sau artişti de muzică clasică.

„Târgul de Crăciun vă aşteaptă în Piaţa Mare până în data de 2 ianuarie 2024, iar în curtea Muzeului Naţional Brukenthal până în 27 decembrie 2023. Evenimentul este organizat de Asociaţia Events for Tourism şi este inclus pe Agenda Culturală 2023 a Municipiului Sibiu”, a mai transmis primăria.

Vezi și: Vești bune pentru șoferi! 350 de locuri noi de parcare tip Park&Ride sunt acum disponibile în Bucureşti! Iată care vor fi tarifele

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare