- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Crin Antonescu nu cedează în fața lui Bolojan și intră decis în cursa pentru Cotroceni!

19 Feb, 22:00 • Bugiu ⁠Ana Maria
Crin Antonescu a declarat că nu se va retrage din cursa prezidențială în fața lui Ilie Bolojan și rămâne ferm în competiție. Miercuri, coaliția guvernamentală se va reuni pentru a finaliza alianța electorală care îl susține în această bătălie politică.
Crin Antonescu nu cedează în fața lui Bolojan și intră decis în cursa pentru Cotroceni!

Crin Antonescu a anunțat marți, la Timișoara, că nu va renunța la candidatura sa în alegerile prezidențiale în favoarea președintelui interimar, Ilie Bolojan, spunând că rămâne ferm în cursă. În contextul pregătirii pentru alegerile din 2025, coaliția guvernamentală se va reuni miercuri, 19 februarie, pentru a finaliza constituirea alianței electorale care îl va susține pe Antonescu, potrivit capital.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Crin Antonescu le cere politicienilor să dea explicații SUA privind anularea alegerilor: „Până la alegerea unui nou preşedinte, e foarte dificil şi pentru parteneri să înţeleagă încotro se va îndrepta România”

foto: Crin Antonescu

Crin Antonescu nu cedează în fața lui Bolojan și intră decis în cursa pentru Cotroceni!

În cadrul unei întâlniri, Marcel Ciolacu a anunțat că, pe lângă discuțiile despre structura finală a alianței, va fi abordată și importanța unei candidaturi unite pentru a răspunde provocărilor cu care se confruntă România, în special lipsa unui președinte ales. Crin Antonescu a spus că România trece printr-o perioadă politică delicată, având în vedere funcția de președinte vacantă, ceea ce a generat incertitudine pe plan intern și extern.

De asemenea, Crin Antonescu a reafirmat angajamentul său de a finaliza procesul electoral, oferind garanții partenerilor externi ai României, în special Uniunii Europene și Statelor Unite. În acest context, a respins speculațiile conform cărora ar putea ceda în fața altui candidat și a reiterat că va continua să lupte pentru funcția de președinte al României.

„Deocamdată dificultatea României este că nu are un preşedinte pe deplin legitim, un preşedinte ales, are doar un preşedinte interimar. Dificultatea României este că, până la alegerea unui nou preşedinte, care nu e o simplă formalitate, este foarte dificil şi pentru parteneri să înţeleagă încotro se va îndrepta România după 18 mai şi, de aceea, noi vrem să parcurgem cât mai repede şi cât mai clar această perioadă.

Pericole există, însă şi până atunci e foarte important ca toţi cei care vorbesc în numele României să dea cât mai multe informaţii şi cât mai multe garanţii partenerilor noştri din Europa şi din Statele Unite”.

Te-ar mai putea interesa și: Ponta îl desființează Antonescu: „Tu ce-ai făcut, Crin, în afară să vorbești, până la 65 de ani?”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump lovește dur! Tarife de 25% pentru petrolul din Venezuela: „Ziua eliberării în America”
Trump lovește dur! Tarife de 25% pentru petrolul din Venezuela: „Ziua eliberării în America”
Tânăr reţinut după ce a profanat 18 morminte din cimitirul evreiesc. Bărbatul a desenat simboluri naziste pe cruci
Tânăr reţinut după ce a profanat 18 morminte din cimitirul evreiesc. Bărbatul a desenat simboluri ...
Tristan Tate a spart baia de ulei a bolidului de 4 milioane de euro pe străzile din Bucureşti. Poliţia anunţă că il investighează pe milionar
Tristan Tate a spart baia de ulei a bolidului de 4 milioane de euro pe străzile din Bucureşti. Poliţia ...
Zona euro revine în forță! Industria își revine, dar un pericol major amenință economia!
Zona euro revine în forță! Industria își revine, dar un pericol major amenință economia!
Cătălin, bărbatul care a murit electrocutat în seră, sub ochii băiețelului său de 4 ani. Cum s-a produs tragedia din județul Galați
Cătălin, bărbatul care a murit electrocutat în seră, sub ochii băiețelului său de 4 ani. Cum ...
Ilie Bolojan: E puțin probabil să se amplaseze arme nucleare foarte aproape de granița de est
Ilie Bolojan: E puțin probabil să se amplaseze arme nucleare foarte aproape de granița de est
Zelenski și-a decorat biroul cu un tablou care are imaginea Kremlinului în flăcări!
Zelenski și-a decorat biroul cu un tablou care are imaginea Kremlinului în flăcări!
Destine rescrise în aprilie 2025! Aceste 6 zodii vor avea parte de abundență financiară și noroc uriaș!
Destine rescrise în aprilie 2025! Aceste 6 zodii vor avea parte de abundență financiară și noroc ...
Horoscop marți, 25 martie 2025. Zodiile care au parte de succes pe plan profesional
Horoscop marți, 25 martie 2025. Zodiile care au parte de succes pe plan profesional
Secretul drobului perfect. Ingredientele care îl fac fraged și umed
Secretul drobului perfect. Ingredientele care îl fac fraged și umed
Diana Șoșoacă: „Am fost Miss la viața mea! Aveam 38 cm în talie”
Diana Șoșoacă: „Am fost Miss la viața mea! Aveam 38 cm în talie”
Austria a descoperit o reţea rusă de dezinformare condusă de o femeie din Bulgaria. Acuzaţii de spionaj şi diseminare de informaţii false despre Ucraina
Austria a descoperit o reţea rusă de dezinformare condusă de o femeie din Bulgaria. Acuzaţii de spionaj ...
Buna Vestire 2025. File de biban cu glazură de muștar – o rețetă delicioasă pentru zilele cu dezlegare la pește
Buna Vestire 2025. File de biban cu glazură de muștar – o rețetă delicioasă pentru zilele ...
Ultima vară de pace în Europa? Avertismente alarmante despre planurile lui Putin care ar schimba complet echilibrul puterii
Ultima vară de pace în Europa? Avertismente alarmante despre planurile lui Putin care ar schimba complet ...
Nicuşor Dan l-ar alege consilier pe Klaus Iohannis. Pe care  politician îl bârfeşte cel mai des VIDEO
Nicuşor Dan l-ar alege consilier pe Klaus Iohannis. Pe care  politician îl bârfeşte cel mai des ...
Este oficial: Wendy’s® ajunge în România
Este oficial: Wendy’s® ajunge în România
Horoscop 24 martie 2025: Zi tensionată pentru multe zodii. Cine trebuie să evite deciziile financiare riscante
Horoscop 24 martie 2025: Zi tensionată pentru multe zodii. Cine trebuie să evite deciziile financiare ...
NATO dă startul celui mai mare exercițiu naval din 2025
NATO dă startul celui mai mare exercițiu naval din 2025