- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Cum vor fi verificați bucureștenii dacă au plătit parcarea? Compania Parking va avea mașini dotate cu camere

20 Jan, 19:23 • Cornel Ghimeșan
Bucureștenii vor fi verificați „la sânge” în ceea ce privește plata parcării. Viceprimarul Capitalei, Stelian Bujduveanu, a anunțat faptul că pe străzi vor circula mașini ale cumpaniei Parking, care vor fi dotate cu camere digitale care pot oferi date în timp real despre cine a plătit sau nu parcarea.
Cum vor fi verificați bucureștenii dacă au plătit parcarea? Compania Parking va avea mașini dotate cu camere

Începând cu săptămâna viitoare, bucureștenii vor fi verificați  dacă au plătit parcarea în Capitală, cu ajutorul maşinilor companiei Parking, care sunt dotate cu camere de filmat, conform viceprimarul Capitalei, Stelian Bujduveanu.

Citește și: Incredibil! A moștenit peste 60 de milioane de dolari, dar renunță la toți banii și se călugărește

„Am digitalizat serviciul de Parking. Primele maşini full electrice, cu camere de filmat digitale, au venit în municipiul Bucureşti. Aceste maşini vor ieşi în stradă începând de săptămâna viitoare să vadă dacă aţi plătit parcarea”, a anunţat, vineri, viceprimarul Capitalei, Stelian Bujduveanu, într-o postare pe Facebook.

În toamna anului precedent, Compania Municipală Parking a lansat pe SICAP două licitaţii care vizau achiziționarea de parcometre, iar valoarea lor totală estimată se ridica la 10.928.100 lei. De asemenea, licitația mai viza și achiziția de autoutilitare şi autoturisme în valoare estimată de 3.065.000 lei, respectiv:

  • 18 autoturisme cu motor electric,
  • o autoutilitară tip furgon cu rampă manuală din aluminiu,
  • un autoturism hibrid şi un autoturism cu motor electric capacitate mare.

Tot în toamna anului 2022, în luna septembrie, alte două licitaţii care vizau materiale de semnalizare şi soluţii de monitorizare şi verificare video, în valoare totală de până la 1.813.000 lei, au fost lansate în SICAP.

Parcarea digitalizată în București

Viceprimarul Stelian Bujduveanu declara la momentul respectiv că au început investiţiile pentru modernizarea și digitalizarea serviciului de parking. Acesta a subliniat că programul prevede ca locurile de parcare să fie monitorizate video, precum şi montarea de sisteme de monitorizare video pe maşinile Companiei Parking, care vor patrula în perimetrul parcărilor publice şi vor oferi informaţii în timp real asupra gradului de ocupare.

Parcarea în București
Parcarea în București

De asemenea, parcometrele vor avea un ecran tactil HD; platformă software configurabilă, care permite plata și prin intermediul tehnologiilor moderne – card bancar sau preplătit, telefon, ceas inteligent, Apple Pay, Google Pay, QR code.

Potrivit lui Stelian Bujduveanu, va fi optimizată şi extinsă posibilitatea de plată digitală fie prin aplicaţie, fie prin sms, fie prin abonamente care pot fi integrate în instrumentele de plată oferită de telefon.

În parcările publice care permit acces controlat va fi eliminată interacţiunea dintre utilizator şi agentul constatator al Companiei de Parking. Vor fi montate bariere, dotate cu sisteme de plată digitală sau sisteme de monitorizare video.

Alte articole: Cum s-au cheltuit 25 de milioane de euro din banii publici pentru nimic?! CNAIR a aruncat banii pe fereastră pentru studii de fezabilitate inutile

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură