Călin Georgescu a fost audiat, marți, de procurorii Parchetului General, după ce, înaintea turului 2 al prezidențialelor, a citat într-o emisiune TV din liderul legionar Corneliu Zelea Codreanu.
La sediul Parchetului General au venit câteva zeci de susținători ai suveranistului, care au scandat, la intrarea și la ieșirea acestuia, ”Călin, te iubim!”.
Georgescu a citat din Zelea Codreanu într-o emisiune a postului Realitatea Plus la care a participat și candidatul AUR pentru Cotroceni, George Simion. La un moment dat, idolul suveraniștilor din România a citat din liderul legionar Corneliu Zelea Codreanu, fiind aprobat și completat de George Simion.
”(…) și completez că cel care se luptă chiar și singur cu o mână de viteji pentru neam și țara lui, și pentru Dumnezeu (George Simion intervine aprobator: ”nu poate fi…”) nu va fi învins niciodată”, a spus Călin Georgescu.
În cartea ”Pentru legionari”, scrisă de Zelea Codreanu în 1935, acesta scria, la pagina 22: ”De atunci mi s-a înrădăcinat credinţa care nu mă va părăsi, că cel care luptă, chiar singur, pentru Dumnezeu şi neamul său, nu va fi învins niciodată”.
În urma audierii de marți, s-a dispus extinderea anchetei penale în cazul lui Călin Georgescu. Acesta este acuzat că a promovat, în emisiunea TV din 16 mai, idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare propagate de către Corneliu Zelea Codreanu și de către mareșalul Ion Antonescu, iar asta ”prin imitarea comportamentului și dialogului acestora”.
”Procurorul de caz din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus extinderea urmăririi penale față de persoana care face obiectul cercetărilor pentru infracțiunea de promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prev. de art. 5 din O.U.G. 31/2002.
În ordonanța de extindere a urmăririi penale, s-a reținut că, în cadrul unei emisiuni de televiziune, pe 16 mai 2025, în intervalul orar 20:00 – 21:00, la o oră de maximă audiență, persoana menționată a promovat idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare propagate de către Corneliu Zelea Codreanu, conducătorul Mișcării Legionare, și de către mareșalul Ion Antonescu, condamnat pentru crime de război prin hotărârea nr. 17 din 17 mai 1946 pronunțată de Tribunalul Poporului, prin imitarea comportamentului și dialogului acestora. Prin această conduită ar fi dat de înțeles publicului că susține ideile fasciste și legionare pe care le-au avut Corneliu Zelea Codreanu și mareșalul Ion Antonescu”, transmite Parchetul General.
Potrivit articolului 5 din ordonanța 31/2002, fapta de care este acuzat Georgescu se pedepsește cu închisoare de la trei luni la trei ani și interzicerea unor drepturi.
Pe de altă parte, Călin Georgescu a anunțat luni seară, într-un clip postat pe canalul de YouTube al postului Realitatea Plus, că se retrage din politică, în condițiile în care, în opinia lui, ”această etapă a mișcării suveraniste s-a încheiat”.
Georgescu se află sub control judiciar. Împotriva lui s-a luat această măsură preventivă în februarie, când procurorii l-au pus sub acuzare pentru șase infracțiuni:
- instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale
- comunicarea de informații false
- fals în declarații în formă continuată (privind sursele de finanțare a campaniei electorale și declarațile de avere)
- iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup
- promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe
- iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii
În 2021, într-un discurs ţinut în faţa unei mulţimi care protesta în București față de restricţiile din pandemie, Călin Georgescu a reprodus cuvintele, gesturile şi tonul mareşalului Ion Antonescu în discursul ţinut de acesta la Marea Adunare Legionară din 6 octombrie 1940.
Tot în 2021 , Georgescu și-a făcut publică admirația pentru Corneliu Zelea Codreanu și Ion Antonescu într-un interviu în care îi includea pe aceștia printre ”eroii” neamului. ”Neamul românesc (…) a trăit prin Ştefan cel Mare, Mihai Viteazu, Horia, Avram Iancu, Kogălniceanu, Cuza, Corneliu Zelea Codreanu, mareşalul Ion Antonescu şi mulţi, mulţi alţi eroi”, spunea el atunci.
În 2022, într-un interviu la
antena3, i s-a cerut să explice respectivele declarații și nu s-a dezis de acestea. ”Toți au făcut și fapte bune, și altele mai puțin bune, dar în general un lider autentic este cel care spune adevărul. Și dacă nu spui adevărul, nu ai cum să fii lider”, a spus el.