Poate că sarcinile foarte multor angajaţi din România nu vor putea fi niciodată preluate şi executate de inteligenţa artificială, dar la fel de adevărat este că AI-ul poate face suficiente lucruri pe care le fac şi oamenii, cheltuiala unei companii cu AI-ul fiind, de multe ori, semnificativ mai mică decât cheltuiala cu un angajat uman.
Analistul Iancu Guda a explicat, în cadrul rubricii IQ Financiar, că firmele au nevoie să digitalizeze, să automatizeze, pentru că salariile cresc.
„Nu pentru toți, dar în medie și salariul mediu și salariul minim au crescut aproape cu 10% pe an, de la aderarea la Uniunea Europeană până în prezent. De exemplu, salariul mediu era 1.000 de lei în 2007. A ajuns acum să fie, salariul mediu, 5.100 de lei. Este o creștere de 5 ori, cu 400%.
Este fantastic, în condițiile în care inflația acumulată în această perioadă a fost 142%. Indiscutabil, aderarea la Uniunea Europeană a dus la prosperitate în România și majoritatea știu. Pentru că trăiesc mai bine astăzi decât în 2007„, atrage atenţia analistul, potrivit observatornews.ro.
Iancu Guda atrage atenţia asupra faptului că salariile mari sunt o provocare pentru orice companie, de aceea, tot mai multe dintre acestea aleg să apeleze la inteligenţa artificială decât la angajaţi umani.
Citeste si Ministrul Economiei critică dur ANAF: „Să ai soluția și să nu vrei să o aplici nu e scuzabil”
„Aceste salarii mai mari, pentru companii, sunt o provocare. Că trebuie să aibă capacitatea să le plătească. Iar prețurile n-au crescut proporțional cu creșterea salariului. Pentru că inflația -142%. Și atunci, automat, ponderea salariilor în cifra de afaceri a companiilor a crescut până la peste 10%. Erau 7% în trecut.
Profitul companiilor din cifra de afaceri a crescut și el. Și atunci, cum reușesc aceste companii, dacă dau salarii mai mari din cifra de afaceri, să aibă profit mai mare raportat la cifra de afaceri?
Realitatea este că a crescut productivitatea angajaților. Pentru că, și cu ajutorul tehnologiei, reușesc să facă mai mult, mai bine și să genereze vânzări mai mari în companii. Și dacă te uiți la cifră, este indiscutabil.
Cifra de afaceri per angajat, pe lună, a ajuns să fie 51.812 RON. Cum a evoluat față de trecut? Pentru că e o creștere fantastică, importantă și cifrele sunt de necontestat. Cifra de afaceri pe companii în total. Odată vedem veniturile lor – de la 900 de miliarde, mai exact 912 în 2010 – până la 2.535. Deci aproape de trei ori.
Dar numărul de angajați în economie a rămas la fel, în jur de 4 milioane. Aceiași 4 milioane de angajați generează pentru companii venituri de trei ori mai mari, automat crește și cifra de afaceri per angajat”, explică Iancu Guda.
Salariul lunar al angajatului a crescut mult mai mult decât cifra de afaceri per angajat pe lună, atrage atenţia reputatul analist. Acest lucru a generat inflaţie, costuri mai mari pentru companii, iar în acest context, companiile au devenit tot mai interesate de folosirea inteligenţei artificiale.
„Cifra de afaceri per angajat pe lună a crescut cu 180%, dar salariul per angajat pe lună – cu 380%. Și atunci, asta e problema: că au crescut salariile mai repede decât productivitatea. Asta a generat inflație, costuri pentru companii, dar și presiune, pentru că ponderea salariilor în venit a crescut. Și atunci normal că firmele, societatea, companiile, mediul de afaceri și statul au nevoie de inteligență artificială.
Pentru că și în sectorul public avem multe cheltuieli de personal. Cifre clare, simple, de necontestat„, spune expertul.