- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Începând cu ora 11:00 Consiliul național de securitate se reunește din nou după incidentul din Polonia

16 Nov, 11:00 • Bumbeneci Diana
Consiliul național de securitate (BBN) al Poloniei se întrunește din nou. Continuă ancheta legată de rachetele rusești care au căzut peste o fermă din Polonia și au ucis doi oameni.
Începând cu ora 11:00 Consiliul național de securitate se reunește din nou după incidentul din Polonia

Consiliul național de securitate (BBN) al Poloniei a anunțat în această dimineață că se va întruni din nou în cursul zilei, în contextul îngrijorărilor că războiul din Ucraina s-ar putea extinde în țări vecine după ce o rachetă a căzut marți pe teritoriul polonez, omorând două persoane, transmite Reuters, citat de Agerpres.

Consiliul național de securitate se reunește din nou după incidentul din Polonia

„BBN analizează în prezent cu comandanți, șefi de servicii și aliați aranjamentele făcute până acum”, a transmis pe Twitter șeful BBN, Jacek Siewiera.

Consiliul de securitate polonez s-a reunit pentru prima dată în cursul nopții.  Președintele Andrzej Duda a declarat anterior miercuri că Polonia nu are dovezi concrete despre cine a lansat racheta, care a lovit o rampă a unui siloz de cereale la circa 6 km de granița cu Ucraina.

Începând cu ora 11:00 Consiliul național de securitate se reunește din nou după incidentul din Polonia
Începând cu ora 11:00 Consiliul național de securitate se reunește din nou după incidentul din Polonia

Te-ar mai putea interesa: Atac al Rusiei sau apărare a Ucrainei? Generalul (r) Virgil Bălăceanu „NU începi o operație care înseamnă lovirea unui stat membru NATO lovind un obiectiv care reprezintă o fermă, provocând daune unui tractor”

„Reacția aliaților noștri, sprijinul lor fără echivoc și disponibilitatea de a fi alături de noi arată că suntem o țară mult mai sigură decât dacă nu am fi fost în NATO”, a declarat ministrul adjunct de externe Pawel Jablonski miercuri dimineață la postul de radio RMF FM, în timp ce Alianța se pregătește să discute la Bruxelles incidentul.

Președintele american Joe Biden a mai explicat că racheta nu a fost trasă probabil din Rusia.Potrivit unor oficiali americani, citați de Associated Press, primele constatări arată că racheta care a lovit teritoriul polonez a fost trasă de forțe ucrainene pentru a doborî o rachetă rusească.

Amintim că Joe Biden, şi liderii G7 și NATO au organizat o reuniune neprogramată anterior în Bali pentru a discuta despre explozia din Polonia, care a provocat moartea a două persoane. La finalul discuției, Biden a precizat că liderii au convenit să sprijine ancheta Poloniei. La reuniune au participat Biden, cancelarul german Olaf Scholz, premierul canadian Justin Trudeau, președintele francez Emmanuel Macron, premierul italian Giorgia Meloni, premierul japonez Kishida Fumio, premierul britanic Rishi Sunak, premierul spaniol Pedro Sanchez, premierul olandez Mark Rutte, președintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen și președintele Consiliului European Charles Michel.

Ai mai putea citi: Klaus Iohannis, mesaj oficial după ce două rachete rusești au lovit Polonia

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare