- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Escrocii au perfectat o nouă metodă de înșelătorie! Se dau drept angajați ai Casei de Asigurări de Sănătate și solicită informații personale

16 Jul, 23:43 • Stefan Simion
O nouă metodă de înșelătorie ia amploare în România! Mai mulți români s-au plâns că au primit telefoane de la indivizi care s-au dat drept angajați ai Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) și au încercat să obțină date personale și informații bancare sub pretextul unor plăți sau beneficii fictive.
Escrocii au perfectat o nouă metodă de înșelătorie! Se dau drept angajați ai Casei de Asigurări de Sănătate și solicită informații personale

Un caz concret de înșelătorie a fost semnalat la Suceava, unde un cetățean a reclamat faptul că a primit un telefon de la un presupus angajat al CAS, care i-a spus că urmează să primească o sumă de bani din partea instituției.

Pentru a „procesa” plata, „funcționarul” CAS i-a solicitat suceveanului codul numeric personal, dar și detalii despre conturile bancare. Victima nu a picat, însă, în capcană și a sesizat imediat atât Casa de Asigurări de Sănătate Suceava, cât și Poliția, potrivit BZI

Escrocii au perfectat o nouă metodă de înșelătorie!

CAS Suceava a anunțat, prin vocea directorului Cristi Bleorțu, că nu solicită niciodată astfel de informații. Bleorțu a precizat și că acesta nu este un caz singular: la nivel național, Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a primit mai multe sesizări despre tentative similare de obținere a unor informații cu caracter personal.

Citeste si Avertismentul BNR pentru toți românii! Cum puteți să rămâneți fără bani în cont. Noile metode de înșelătorie practicate în numele instituțiilor statului

Nici CNAS, nici casele de asigurări subordonate nu solicită persoanelor asigurate sau neasigurate informații legate de conturi bancare, parole, PIN-uri sau alte date confidențiale. Orice astfel de solicitare venită prin telefon, e-mail sau mesaje trebuie tratată cu maximă prudență”, avertizează CNAS prin-un comunicat.

înșelătorie

Astfel, cei care primesc astfel de telefoane sunt îndemnați să nu ofere date personale prin telefon sau online și să verifice orice cerere suspectă direct cu casa de asigurări din județul lor.

Inspectoratele Județene de Poliție din județele în care au fost raportate astfel de tentative de fraudă au fost deja sesizate. CNAS a anunțat că va continua să monitorizeze fenomenul și să informeze instituțiile competente despre fiecare nou caz apărut.

Ce trebuie să faceți dacă primiți astfel de apeluri

În cazul în care o persoană primește un telefon de la cineva care pretinde că este angajat al CAS, trebuie să urmeze câțiva pași pentru a se proteja de fraudă:

    • Nu oferiți niciodată CNP-ul, IBAN-ul, parolele sau alte date personale.
    • Închideți imediat apelul și notați numărul de telefon.
    • Contactați Casa de Asigurări de Sănătate locală pentru a verifica veridicitatea solicitării.
    • Anunțați Poliția la 112 sau cea mai apropiată secție.

Citeste si „Femeia fatală”, noua metodă de înșelătorie prin care doi tineri l-au lăsat pe un bărbat fără 670.000 de lei

Această nouă formă de înșelătorie continuă seria tentativelor anterioare în care infractorii s-au prezentat drept medici, avocați, polițiști sau inspectori sanitari. Principalele victime vizate rămân, în special, persoanele în vârstă sau cele care nu cunosc în detaliu modul de funcționare al instituțiilor publice.

Atenție! Instituțiile publice nu cer date personale sau bancare prin telefon.

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult