- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Liberalul Siegfried Mureşan lansează un atac dur pe scena politică: „Una spun în Parlamentul României, alta în Parlamentul European”

24 Aug, 13:12 • Bumbeneci Diana
Europarlamentarul liberal Siegfried Mureşan, atac la PSD după congres. Oficialul susține că social-democrații nu se țin de cuvânt cu privire la promisiunile făcute.
Liberalul Siegfried Mureşan lansează un atac dur pe scena politică: „Una spun în Parlamentul României, alta în Parlamentul European”

Liberalul

Siegfried Mureşan este de părere că PSD pretinde că s-a schimbat, însă realitatea ar fi aceeaşi, veche de ani de zile. El spune că nu poate avea încredere în social-democraţi, pentru că aceştia ar avea un comportament duplicitar.

Siegfried Mureşan nu este de acord cu social-democrații

„PSD = PSD

PSD-ul nu s-a schimbat niciodată, PSD-ul nu se va schimba niciodată.

Congresul de astăzi mi-a adus aminte de PSD-ul lui Adrian Năstase din 2004 și de PSD-ul lui Victor Ponta din 2014. Una dintre metodele lor a fost mereu a pretinde ceea ce nu sunt.

Să spună una, să facă alta. Să spună una într-un loc și pe dos în alt loc. Să spună una în Parlamentul României și alta în Parlamentul European.

În Parlamentul European votează împotriva fermierilor români, în România pretind că apără fermierii. În Parlamentul European susțin tranziția spre economia verde, în România vorbesc împotriva ei. În Parlamentul European vorbesc despre disciplină fiscală, în România fac risipă pe bani publici.

Nu am avut și nu voi avea niciodată încredere în oameni care spun două lucruri diferite în două locuri diferite”, a scris Siegfried Mureşan pe Facebook.

Vezi și: Nicolae Ciucă reacționează dur la criticile aduse de Crin Antonescu: „Toţi membrii PNL sunt oameni de bun simţ”

Atacuri dure la adresa liberalilor în Congresul PSD

Liberalii au fost criticați de colegii de Coaliție în timpul congresului PSD. Alfred Simonis, Sorin Grindeanu, Lia Olguța Vasilescu și Marcel Ciolacu au venit cu critici la adresa acestora în timpul discursurilor pe care fiecare le-au susţinut la Romexpo.

Alfred Simonis l-a criticat pe Klaus Iohannis pentru „apetența pentru lux”, recomandându-le românilor să nu mai voteze în funcţii de preşedinte de ţară oameni pe care nu-i cunosc: ”Trebuie să învățăm și din aceasta victorie cum mai ales trebuie să învățăm din înfrângerile din 2009 și 2014. Știm că am evoluat, dar trebuie să îi convingem și pe români de asta. Să voteze după 20 de ani un președinte pe care îl cunosc.

Românii au votat mai întâi povestea și apoi omul. Știam noi de apetența pentru lux? Pentru concedii prelungite? Avioane private? Atunci când românii au votat? Nu! A venit legenda, au crezut-o și după aceea realitatea i-a lovit crunt. Suntem diferiți de adversarii noștri, suntem mai buni decât ei”.

Sorin Grindeanu i-a atacat pe liberali.

„Trebuie să ieșim din haosul care prin interese meschine unii încearcă să prăbușească România. Este atât de ușor să dărâmi, dar cel mai greu este să construiești pe baze solide, pe toate palierele. Trebuie să ieșim din paradigma unei Românii eșuate. Să aducem cu picioarele pe pământ armatele de ostași galbeni care se visează a fi brokeri de putere în România.

Se pretind un fel de roi de harnic, albine care dau miere, dar de fapt nu fac decât să stea cu mâinile în buzunarele altora. Cel mai bine se pricep să fure munca altora. Sunt de fapt, nu albine, viespi care își fac cuibul în casele altora și încearcă să îi alunge pe locuitorii de drept. Așa zișii ostași care vor să ne facă că credem că sunt apostolici și scriitori de succes.

În realitate sunt doar niște impostori, specializații în politici parazitare ca orice paraziți încearcă să ucidă încet, nemilos, cu viclenie gazda care i-a ținut în viață. Ei vor doar prin niște tumbe politice să găsească un alt organism pe care să îl paraziteze Le transmit atât, disperarea de a supraviețui poate duce la uitarea esențialui și anume că saltul lor poate să fie și în gol”, a declarat Sorin Grindeanu la Congresul PSD.

Şi Marcel Ciolacu şi-a criticat colegii de coaliţie, fiind de părere că aceştia fac mult circ, în timp ce PSD-ul a fost întotdeauna „adultul din cameră”.

Observ și eu agitația unora care au trecut de la ”prin noi înșine, dar cu PSD”, la tot felul de amenințări ridicole la adresa noastră. Vă rog să ignorați acest circ. PSD a fost mereu responsabil. A fost adultul din cameră. Trebuie să continuăm să ne comportăm responsabil. Noi trebuie să colecționăm reușite pentru România, și nu panouri electorale”, a declarat Ciolacu.

Citește și: O nouă remaniere în Guvern: Remaniere în Guvern. Nicolae Ciucă a confirmat retragerea lui Boloş de la Finanţe

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
CEDO, verdict final în favoarea lui Cristi Danileț
CEDO, verdict final în favoarea lui Cristi Danileț
Şefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, a declarat că la Bruxelles începe o săptămână „decisivă” pentru Ucraina şi finanţarea ei împotriva Rusiei
Şefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, a declarat că la Bruxelles începe o săptămână ...
Guvernul Bolojan va decide nivelul salariului minim pe 2026 în această săptămână
Guvernul Bolojan va decide nivelul salariului minim pe 2026 în această săptămână
Anunț de ultima oră pentru românii care petrec sărbătorile de iarnă în Bulgaria
Anunț de ultima oră pentru românii care petrec sărbătorile de iarnă în Bulgaria
Doliu național în Australia. Cel puțin 16 persoane au fost ucise în prima zi a sărbătorii evreiești Hanuka
Doliu național în Australia. Cel puțin 16 persoane au fost ucise în prima zi a sărbătorii evreiești ...
Nicușor Dan: Voi acționa pentru apărarea independenței justiției. Statul de drept nu este negociabil
Nicușor Dan: Voi acționa pentru apărarea independenței justiției. Statul de drept nu este negociabil
Guvernul Bolojan pregătește o ordonanță trenuleț pentru mai multă disciplină bugetară în 2026
Guvernul Bolojan pregătește o ordonanță trenuleț pentru mai multă disciplină bugetară în 2026
Ultima săptămână de școală din 2025. Când revin elevii la cursuri în ianuarie 2026
Ultima săptămână de școală din 2025. Când revin elevii la cursuri în ianuarie 2026
SGR în România: de la codașa Europei în Top 3. Rata de returnare a ajuns la aproape 62%
SGR în România: de la codașa Europei în Top 3. Rata de returnare a ajuns la aproape 62%
Vouchere energie 2025. Statul compensează facturile pentru 700.000 de români
Vouchere energie 2025. Statul compensează facturile pentru 700.000 de români
Rețetă de Crăciun: Ruladă cu branză și legume
Rețetă de Crăciun: Ruladă cu branză și legume
Crăciun în Bulgaria 2025. Cele mai accesibile trei hoteluri din cele mai căutate staţiuni de iarnă
Crăciun în Bulgaria 2025. Cele mai accesibile trei hoteluri din cele mai căutate staţiuni de iarnă
Horoscop 15 decembrie 2025. Ce devine prioritate pentru noi, odata cu intrarea planetei actiunii Marte in Capricorn?
Horoscop 15 decembrie 2025. Ce devine prioritate pentru noi, odata cu intrarea planetei actiunii Marte ...
Horoscop săptămâna 15-21 decembrie 2025. Ultima Lună nouă din 2025. Ce uși noi se deschid pentru zodii?
Horoscop săptămâna 15-21 decembrie 2025. Ultima Lună nouă din 2025. Ce uși noi se deschid pentru ...
Moţiunea de cenzură a Opoziţiei intră la dezbatere şi vot în Parlament. „Guvernul progresist Bolojan a eşuat lamentabil”
Moţiunea de cenzură a Opoziţiei intră la dezbatere şi vot în Parlament. „Guvernul progresist ...
Noul trend pentru slăbit împarte internetul în două tabere. Avertismentul medicilor VIDEO
Noul trend pentru slăbit împarte internetul în două tabere. Avertismentul medicilor VIDEO
Ea este Șefa de la Primăria Sectorului 6! Adoptată de Ciprian Ciucu, a devenit rapid răsfățata instituției
Ea este Șefa de la Primăria Sectorului 6! Adoptată de Ciprian Ciucu, a devenit rapid răsfățata ...
Cele 2 electrocasnice pe care nu ar trebui să le pornești în același timp. Mulți români fac această greșeală care îi poate costa scump
Cele 2 electrocasnice pe care nu ar trebui să le pornești în același timp. Mulți români fac această ...