- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Nivelul Dunării crește riscul de inundații istorice în România. Ministrul Mediului anunță zonele afectate

23 Sep, 10:33 • Bumbeneci Diana
Nivelul Dunării continuă să crească, iar riscul de inundații este la fel de mare în România. Ministerul Mediului a luat decizii în regim de urgență.
Nivelul Dunării crește riscul de inundații istorice în România. Ministrul Mediului anunță zonele afectate

Nivelul Dunării crește alarmant de la o zi la alta. Viitura de pe Dunăre avansează rapid către România, iar debitul fluviului continuă să crească alarmant de la o zi la alta. Duminică, la intrarea în țară, în zona Baziaș, Dunărea a înregistrat un debit de 6.100 metri cubi pe secundă, cu mult peste media multianuală pentru luna septembrie, aproape de 3 ori peste normalul perioadei. În cursul săptămânii, debitul ar putea ajunge până la 8.300 metri cubi pe secundă, moment în care este așteptat vârful viiturii și creșterea riscului de inundații severe.

Nivelul Dunării crește riscul de inundații în România

Ministrul Mediului,

împreună cu mai mulţi experți de la Apele Române, survolează cu elicopterul zonele din ţară în care riscul de inundaţii este crescut.

Autoritățile vor verifica digurile de pe Dunăre – 1.800 de km de diguri, iar unde sunt puncte vulnerabile elicopterul va ateriza și se vor face verificările în teren, fiindcă, alături de ministrul Mediului, sunt și experți de la Apele Române.

Ai mai putea citi: Vârful de debit pe Dunăre pune în pericol România. Mircea Fechet anunță cât de gravă este situația: „Fără îndoială că suntem în alertă”

inundații din cauza nivelului Dunării
inundații din cauza nivelului Dunării

Prima oprire va fi la Porțile de Fier, unde autoritățile vor să vadă care e situația digului de după hidrocentrală. De asemenea, se vor verifica și anumite diguri care au avut probleme la inundațiile din 2006.

Debitul Dunării crește cu 1.000 de metri cubi pe secundă în fiecare zi
Potrivit estimărilor, în prezent, debitul Dunării crește cu 1.000 de metri cubi pe secundă în fiecare zi.

Cu toate acestea însă, ministrul Mediului a mai explicat că această viitură n-ar trebui să ne provoace probleme, pentru că digurile noastre pot rezista până la 13.500 de metri cubi pe secundă. Mai mult, potrivit estimărilor hidrologilor, la finalul acestei săptămâni debitul Dunării va atinge 9.500 de metri cubi pe secundă, dublu față de normalul perioadei.

Se estimează că viitura de pe Dunăre va intra în România în jurul datelor de 28-29 septembrie. Echipele de intervenţie ale ANAR au umplut deja mii de saci de nisip, o parte dintre aceştia fiind deja aduşi aproape de sectorul românesc al Dunării, precum şi alte utilaje de intervenţie.

Vezi și: Fără precedent: Dunărea a secat în luna aprilie. În Dolj se recomandă consumul moderat al apei

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare