- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Probleme fără precedent în Agricultura din România. Adrian Oros, fost ministru al Agriculturii: „47% din fermieri sunt aproape în faliment”

25 Oct, 22:59 • Bumbeneci Diana
Fostul ministru al Agriculturii prezintă adevăratul tablou al situației fermierilor din România. Aproape jumătate dintre aceștia se află în pragul falimentului, din cauza datoriilor mult prea mari.
Probleme fără precedent în Agricultura din România. Adrian Oros, fost ministru al Agriculturii: „47% din fermieri sunt aproape în faliment”

De la debutul pandemiei de coronavirus, iar apoi odată cu războiul din Ucraina și conflictul din Israel, România a fost lovită de criză după criză economică în sectorul agriculturii, fermierii fiind cei care au avut cel mai mult de suferit.

Fermierii au cel mai mult de suferit în actuala criză economică

Se pare că această problemă, aparent fără soluție, se extinde afectează și activitatea celor din agricultură și din industria alimentară, adică consumatorii europeni și, implicit, consumatorii români, după cum susține la Maratonul Agriculturii organizat de Profit, Adrian Oros, fostul ministru al Agriculturii. Oficialul susține  că și schimbările climatice sunt într-o evoluție îngrijorătoare.

„Era un studiu făcut în 2017-2018 pentru toată această zonă a Mării Negre unde suntem și noi și acolo era foarte clar demonstrat că evoluția ulterioară a schimbărilor climatice va duce la o mare zonă de deșertificare care ar cuprinde o parte a Dobrogei și sudul țării noastre. Și de aceea era nevoie de o strategie de gestionare a apei, guvernamentală, care nu se referă doar la măsurile legate de apa pentru agricultură, ci de modul în care se gestionează această resursă vitală”, mai spune acesta, adăugând este necesară o strategie complexă, foarte bine finanțată și rapid implementată.

Adrian Oros, despre situația fermierilor
Adrian Oros, despre situația fermierilor

Ai mai putea citi: A fost lansat programul „De cinci ori subvenția”. Cine sunt românii care pot lua credite în condiții speciale

„De aceea eu am vrut atunci să prind în PNRR 6,5 miliarde pentru această strategie de gestionare a apei împreună cu Ministerul Mediului pentru că nu doar pentru agricultură avem nevoie de apă. Din nefericire nu s-a prins în PNRR, a rămas la Ministerul Mediului aproape un miliard de euro pentru împăduriri și prevenirea deșertificării și acest lucru este bine.

Dar măcar din banii guvernamentali, de la alte ministere care au fonduri din PNRR să fie translatate rapid niște sume pentru această infrastructură de gestionare a apei. Nu mă refer numai la irigații, ci și la creșterea precipitațiilor, sisteme anti-grindină, de secare”, completează fostul ministru.

Adrian Oros afirmă și că în momentul de față se implementează nouă Politică Agricolă Comună, care a avut niște obiective prea ambițioase, nerealiste.

„Atâta vreme cât nu poți să-ți protejezi spațiul european de pătrunderea mărfurilor din țări terțe care nu-și propun să respecte acest pact verde, nu poți să te asiguri că pe piața europeană, inclusiv pe cea românească nu pătrund mărfuri mult mai ieftine care vor duce la șubrezirea și la falimentul fermierilor din Europa. Mă așteptam ca acum când s-a revizuit Programul National Strategic și s-au trimis la Bruxelles propuneri de modificări, aceste propuneri să fie mai ambițioase și foarte bine argumentate de ceea ce se întâmplă în realitate. Din nefericire, prea puține modificări au fost propuse, cel puțin de către Guvernul român pentru anii viitor”, precizează acesta.

Fostul ministru mai reliefează faptul că mulți fermieri nu vor aplica la aceste scheme de sprijin din cauza condițiilor strice, ceea ce înseamnă o pierdere foarte mare de bani și pentru România.

„25% din plata subvențiilor directe este condiționată de aceste eco-scheme. Dacă mulți dintre fermieri nu vor accesa eco-schemele, banii aceia nu vor putea fi utilizați în altă parte și se vor pierde”, subliniază Adrian Oros.

Oficialul mai este de părere și că până trece această perioadă grea pentru fermieri ar trebui să se renunțe la condiționalități, în așa fel încât țara noastră să primească banii necesari.

„O derogare pe această perioadă, mai ales că avem argumente foarte serioase, precum așa-zisul tranzit din Ucraina care de fapt în mare parte rămâne în România și destabilizează toată piața. 47% din fermieri sunt aproape în faliment, ei nu au posibilitatea să-și achite datoriile și scadențele pe care le au acum în septembrie și octombrie la furnizorii de inputuri datorită prețului foarte mic la cereale. Ei se bazau pe niște bani pe care îi obțineau din vânzarea acestor cereale. Și această OUG care s-a dorit a fi un mecanism care să rezolve în parte problema mărfurilor și cerealelor din Ucraina nu-și face efectul”, a încheiat fostul ministru al Agriculturii.

Vezi și: Măsură radicală a Guvernului. Prețurile la 14 alimente s-au redus. DOCUMENT

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură