Știri interne

România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”

04 Jul, 22:35 • Bugiu ⁠Ana Maria
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, avertizează că România a intrat într-o zonă de risc financiar major, cu o datorie publică de 60%, și cere măsuri urgente de disciplinare bugetară. În doar zece zile, Guvernul a fost nevoit să adopte primele măsuri fiscale pentru a evita blocarea finanțărilor externe.
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”

România a ajuns într-un punct critic din punct de vedere financiar, cu o datorie care a atins pragul de 60% din PIB. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a transmis un avertisment ferm, menționând că acest nivel de îndatorare nu mai permite nicio formă de risipă sau întârziere în reforme.

Te-ar mai putea interesa și: Datorie la ANAF pentru banii din bancă! Care sunt excepțiile de la regulă

România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”

Guvernul a avut la dispoziție doar zece zile pentru a adopta un prim pachet de măsuri fiscale, menite să prevină blocarea accesului la finanțare externă și suspendarea fondurilor europene, amenințări iminente, dacă nu se intervenea decisiv. Printre priorități se află eliminarea sinecurilor și a privilegiilor din administrația publică, reducerea cheltuielilor discreționare și restabilirea disciplinei în finanțele publice, atât la nivel central, cât și local.

Nazare a declarat că aceste reforme nu sunt doar necesare, ci urgente, deoarece actualul nivel al datoriei publice nu mai permite comportamente bugetare risipitoare. El a comparat situația actuală cu cele din crizele anterioare, când România beneficia de un grad redus de îndatorare, între 42% și 48%.

„Avem nevoie de justiţie socială şi avem nevoie ca impactul pe cheltuieli şi pe eficienţa statului să fie cel puţin la fel de mare, dar diferenţa e că nu aveam timp. Am avut 10 zile şi dacă nu luam măsuri în aceste 10 zile, ce am fi discutat despre suspendarea fondurilor şi despre perspectiva de a ne pierde posibilitatea de a ne mai finanţa, începând cu 15 august.

Vom continua. De aceea a anunţat prim-ministru Ilie Bolojan al doilea şi al treilea pachet, pentru că trebuie făcută curăţenie în tot ce înseamnă sinecuri şi privilegii, trebuie făcută curăţenie în tot ce înseamnă cheltuieli discreţionare şi trebuie reinstituită disciplina finanţelor publice, nu numai în administraţia centrală ci şi în administraţia locală.

Aceste lucruri trebuie făcute de urgenţă pentru că am ajuns la limita în care aceste cheltuieli nu mai sunt suportabile”, a declarat ministrul.

Pentru a asigura un cadru mai transparent și responsabil în gestionarea bugetului, pachetul fiscal recent adoptat include și o măsură legislativă prin care premierul României va fi obligat să se prezinte anual în Parlament, până la sfârșitul lunii martie, cu un raport privind execuția bugetară a anului precedent și cu previziuni economice pentru perioada următoare.

„Nu mai suntem la 47%, la 48%, la 42%. În crizele precedente, ne-a avantajat faptul că datoria publică era ceva mai mică. Acum, ajungând la 60%, nu mai avem acel lux.

Şi uitaţi-vă cât a crescut, s-a dublat. Deci trebuie să fim mult mai responsabili”, a mai spus Alexandru Nazare.

Ministrul a mai precizat că acesta este doar primul pas dintr-o serie de reforme. Alte două pachete de măsuri fiscale sunt deja anunțate de premierul Ilie Bolojan, iar obiectivul este clar: eficientizarea statului, eliminarea risipei și asigurarea sustenabilității bugetare.

„Instituim obligaţia pentru primul ministru să vină până la sfârşitul lunii martie în Parlament să prezinte un raport asupra economiei, starea economiei, cum se întâmplă în Parlamentul European, cum se întâmplă în Statele Unite, în care explică ce s-a întâmplat cu execuţia anului viitor şi care sunt perspectivele economice pentru România”, a încheiat Nazare.

Te-ar mai putea interesa și: Avertismentul lui Mugur Isărescu: Pentru România, problema sustenabilității datoriei este mai presantă ca niciodată

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare