- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Sorin Grindeanu anunță un buget-record la Transporturi: „Cel mai mare după 1989 pentru acest domeniu!”

04 Feb, 15:41 • Bocioacă Bianca
Bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii a fost avizat de comisiile parlamentare, anunță ministrul Sorin Grindeanu, care susține că este cel mai mare buget de după Revoluție.
Sorin Grindeanu anunță un buget-record la Transporturi: „Cel mai mare după 1989 pentru acest domeniu!”

Bugetul Ministerului Transporturilor a fost avizat de Comisiile de specialitate parlamentare reunite, potrivit unui anunț făcut de ministrul Sorin Grindeanu.

„Sunt 43,27 miliarde de lei, bani care vor fi investiţi şi anul acesta pentru dezvoltarea infrastructurii mari de transport. Este cel mai mare buget după 1989 pentru acest domeniu! Cu o valoare cu 20% mai mare decât cel din 2024 (36,26 miliarde lei)”, a transmis Grindeanu.

Citește și: EXCLUSIV Înșelătorie de zile mari în numele Zara România. „Cutia misterioasă” pentru care plătești doar 10 lei livrarea, dar care îți poate face banii de pe card să dispară ca prin minune dacă nu ești atent

Sorin Grindeanu anunță posibile majoriări ale bugetului

Potirivit ministrului, țintele pentru anul 2025 vizează darea în circulație a aproximativ 250 de kilometru de autostrăzi și drumuri expres, modernizarea a circa 260 de kilometri de cale ferată, introducerea de trenuri noi pe mai multe rute, continuarea dezvoltării Portului Constanța, continuarea implementării planului de salvare a companiei Tarom și continuarea lucrărilor la Magistrala 6 a metroului (1 m=Mai – Aeroportul Henri Coandă).

Sorin Grindeanu afirmă că fondurile alocate actualului buget vor putea fi najorate pe parcursul anului în funcție de evoluția proiectelor de infrastructură mare, transmite Mediafax.ro.

Citește și: Centralele de apartament vor fi interzise! România trebuie să pună în aplicare directiva UE până în 2040

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune