- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Nicuşor Dan anunţă suma pentru campania prezidenţială şi promite că nu se retrage: „Lansez un site de donaţii”

17 Jan, 22:21 • Bugiu ⁠Ana Maria
Nicușor Dan a anunțat că va lansa un site de donații pentru a strânge 2-3 milioane de euro pentru campania sa prezidențială, bazându-se pe sprijinul public. Deși nu are susținerea oficială a USR și a partidelor, el a reiterat că nu se va retrage din cursă și va continua să lupte pentru sprijinul cetățenilor pro-occidentali.
Nicuşor Dan anunţă suma pentru campania prezidenţială şi promite că nu se retrage: „Lansez un site de donaţii”

Nicușor Dan, primarul Capitalei și candidat independent la alegerile prezidențiale din România, a discutat despre campania electorală și modalitățile prin care intenționează să strângă fondurile necesare.

El a estimat că bugetul campaniei pentru alegerile prezidențiale va fi de 2-3 milioane de euro, o sumă considerabil mai mare decât cea utilizată pentru alegerile locale, unde a alocat aproximativ 500.000 de euro. În acest sens, Nicușor Dan a anunțat că va lansa un site de donații pentru a aduna fonduri de la publicul larg, potrivit capital.ro.

Te-ar mai putea interesa și: George Simion nu mai vrea să candideze la prezidențiale: Nici ministrul Pereoadă, nici Nicușor Dan nu sunt susținuți de AUR. Îl susținem pe Călin Georgescu

foto: Nicușor Dan

Nicuşor Dan anunţă suma pentru campania prezidenţială şi promite că nu se retrage: „Lansez un site de donaţii”

Nicușor Dan a spus că fondurile necesare campaniei prezidențiale vor proveni în mare parte din donațiile cetățenilor, fiind optimist cu privire la succesul acestei inițiative, având în vedere interesul mai mare pentru alegerile naționale comparativ cu cele locale.

„Campania pentru locale a fost de ordinul a 500.000 euro, din care o parte mi s-a returnat de la stat. Un buget pentru prezidențiale ar trebui să fie de 2-3 milioane euro. Foarte curând o să lansez un site de donații pentru această campanie.

În campania pe locale au fost niște bani pe care i-am împrumutat și pe care statul mi i-a rambursat, au fost 100.000 de la USR și restul au fost donații de la oameni.

Acum și oamenii interesați de alegerile naționale pentru președintele României sunt mai mulți decât cei care erau interesați de București și sunt optimist că o să strâng bani”, a afirmat Nicușor Dan la Digi24.

De asemenea, el a explicat că în trecut a împrumutat o parte din bani pentru campania locală, sumă pe care statul i-a rambursat-o ulterior, iar restul a fost susținut de donațiile oamenilor.

„Nu mă retrag. Am spus că voi candida și că mi-ar plăcea să fiu susținut de cât mai multe dintre partidele pro-occidentale”, a declarat acesta.

Candidatul independent a reafirmat că nu se va retrage din cursa pentru Cotroceni, chiar dacă nu va beneficia de sprijinul oficial al Uniunii Salvați România (USR), partidul din care a făcut parte. El a menționat că discuțiile cu liderii partidelor de guvernământ sunt în desfășurare, iar în ciuda faptului că nu a primit susținere oficială din partea acestora, este determinat să candideze și speră să atragă sprijinul cetățenilor pro-occidentali și democratici.

De asemenea, Nicușor Dan a dezvăluit că va avea o întâlnire cu Elena Lasconi, fără a oferi detalii suplimentare despre subiectele discutate. Prin candidatura sa independentă, Nicușor Dan își propune să atragă voturile celor care susțin valorile democratice și pro-europene, mizând pe sprijinul publicului și pe o finanțare transparentă a campaniei.

Te-ar mai putea interesa și: Sondaj prezidenţiale 2025: Călin Georgescu ar câştiga detaşat (40%). Următorii clasaţi sunt Crin Antonescu, cu 22-24%, şi Nicuşor Dan, cu 16-18%

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba